Okulary dziecięce

Dobór odpowiednich oprawek dla dziecka nie jest sprawą prostą.

Dziecko nieustannie się rozwija, rośnie, zmienia się kształt jego twarzy i nosa. Dlatego dopasowanie takich okularów bywa skomplikowane.

Ważne jest prawidłowe podtrzymanie szkieł na wysokości oczu, muszą dobrze trzymać się na nosie ale jednocześnie nie powodować dyskomfortu u dziecka. Kiedy nie są odpowiednio dopasowane pogarsza się jakość korekcji i okulary nie spełniają swojej roli. Powinny być też lekkie i odpowiednio wyprofilowane. Kiedy ramki nie są ułożone prawidłowo tworzy się luka, co powoduje ciągłe zsuwanie się okularów. Dobrze dopasowane okulary sprawią że dziecko zapomni, że ma je na nosie.  

Warto też zwrócić uwagę na aspekty wizualne takie jak kolory i wzory, dziecko przecież musi chcieć ich używać. Powinno czuć się w okularach dobrze i wygodnie. Warto żeby samo zaangażowało się w wybór oprawek.

Dla najmłodszych polecamy szczególnie oprawki marki Secg i Ricco.

Posiadamy również bogatą kolekcję najmodniejszych modeli takich jak Ray-Ban Junior czy Oakley Junior - to prawdziwy hit wśród okularów dziecięcych i młodzieżowych.  

Oprawki dziecięce muszą też spełniać wysokie normy jakościowe. Powinny być odporne na zabawę, bieganie, harce na placu zabaw i wszelkie codziennie czynności które podejmuje dziecko. Szczególnie polecane są oprawki z tworzywa sztucznego ze względu na swoją wytrzymałość. Spokojniejszym dzieciom można zaproponować oprawki metalowe, mniej rzucają się w oczy, ładnie się prezentuję ale też łatwiej je wyregulować.

Równie ważny jest dobór odpowiednich soczewek. Najlepiej wybrać bezpieczne soczewki plastikowe lub fotochromowe, z powłoką antyrefleksyjną oraz zwiększoną odpornością na zarysowania. Dla bardziej ruchliwych dzieci można wybrać soczewki wykonane z Trivexu.  Warto zwrócić też uwagę na odpowiednie filtry UV, ochrona oka przed szkodliwymi promieniami jest bardzo ważna.

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem na badanie wzroku?

Najważniejsza jest obserwacja. Jeżeli dziecko siada blisko telewizora, często trze oczy, jest nadwrażliwe na światło, zamyka jedno oko podczas czytania czy odczuwa dyskomfort w czasie siedzenia przed komputerem, warto wybrać się do specjalisty.