Czego powinni się wystrzegać okularnicy, czyli najczęstsze błędy w używaniu okularów

Opublikowany : 2021-12-23 - Kategorie : Wszystko o okularach

Okulary to bez wątpienia cenna rzecz - niezależnie od tego, czy mówimy o tych korekcyjnych czy przeciwsłonecznych. Nieprawidłowe obchodzenie się z okularami może jednak przyczynić się do ich szybszego wyeksploatowania lub zniszczenia, co nie zawsze da się naprawić. Dlatego dziś na naszym blogu podpowiadamy, czego należy unikać, aby nasze okulary były bezpieczne.

O okulary trzeba dbać!

Okulary to przedmiot codziennego użytku, bez którego miliony ludzi nie wyobrażają sobie życia. Nieskorygowana wada wzroku to przecież niższy komfort życia, dlatego należy stosować zaleconą przez specjalistę metodę korekcji. Gdy już mamy dobrze dobrane okulary, powinniśmy pamiętać o ich właściwym użytkowaniu. Niektórzy okularnicy są nieuważni lub mają złe przyzwyczajenia, które mogą przyczynić się do uszkodzenia okularów - zarówno soczewek, jak i oprawki. To często oznacza konieczność naprawy albo nawet zakup nowej pary i związane z tym dodatkowe koszty, czego oczywiście lepiej uniknąć.

Najczęstsze błędy okularników

Błędy zdarzają się każdemu, jednak zdecydowanie warto przyswoić sobie najważniejsze zasady związane z noszeniem okularów. Poniżej podpowiadamy, jakich zachowań należy się wystrzegać, aby przedłużyć żywotność swoich okularów i zachować je w dobrym stanie przed długi czas:

  • Zakładanie lub zdejmowanie okularów jedną ręką. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który może przyczynić się do rozciągnięcia oprawy. Na skutek takiego postępowania okulary z czasem staną się zbyt luźne i mogą spadać lub zsuwać się z nosa. Dlatego okulary za każdym razem należy zakładać lub zdejmować dwiema rękami.
  • Trzymanie okularów na wierzchu bez zabezpieczenia. W momencie, kiedy je zdejmujemy (np. wieczorem przed snem), często odkładamy je po prostu na bok, narażając w ten sposób szkła na zarysowania lub innego typu uszkodzenia. Dlatego okulary zawsze należy chować do futerału lub specjalnego etui, gdzie mogą być bezpiecznie przechowywane, a do tego nie zakurzą się. 
  • Zostawianie okularów w miejscach, gdzie panuje zbyt wysoka temperatura. Należy bezwzględnie unikać pozostawiania okularów w pobliżu kaloryferów, kominków, piekarników i innych źródeł ciepła w naszych domach. To samo dotyczy zostawiania ich latem na słońcu lub w nagrzanym samochodzie. Wysoka temperatura źle wpływa na szkła (szczególnie z antyrefleksem) i może prowadzić do odkształcenia oprawki. 
  • Nieprawidłowe mycie okularów. Błędem jest np. używanie niewłaściwych środków chemicznych (najlepiej korzystać ze specjalnych produktów do czyszczenia okularów lub letniej wody z delikatnym płynem do naczyń). Należy też unikać szorstkich materiałów do wycierania szkieł, które mogą je zarysować (ręczniki papierowe lub chusteczki należy zastąpić miękką ściereczką). Pamiętajmy też o myciu całych okularów - nie tylko szkieł, ale również oprawy.

Udostępnij