Czy okulary przeciwsłoneczne szkodzą? Wyjaśniamy

Opublikowany : 2020-06-19 - Kategorie : Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o oczach , Wszystko o okularach

Czasami można spotkać się z opinią, że okulary przeciwsłoneczne mogą być szkodliwe dla naszych oczu. Ile jest w tym prawdy? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie oczu

Na samym początku należy wyjaśnić podstawową kwestię - dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne nie szkodzą. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ ich zadaniem jest ochrona naszego wzroku. Cechą dobrych okularów przeciwsłonecznych będzie przede wszystkim filtr UV400 blokujący promienie UVA oraz UVB, które w nadmiarze powodują uszkodzenie tkanek oka i w rezultacie problemy z narządem wzroku. Nosząc dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, nasze oczy będą mniej podatne na niektóre choroby np zaćmę, jaskrę czy zapalenie spojówek. Oprócz tego okulary przeciwsłoneczne są gwarancją wyższego komfortu w słoneczny dzień oraz zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze, gdyż w trakcie jazdy jesteśmy mniej narażeni na “oślepienie” przez odbicia światła.

Czy tanie okulary przeciwsłoneczne szkodzą?

Niestety nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne dostępne na rynku są dostatecznej jakości. Tanie okulary nie dają nam żadnej z powyższych gwarancji, a co za tym idzie, nasze oko jest bardziej podatne na uszkodzenia poprzez brak odpowiedniego filtra. Ponadto nie niwelują one odblasków światła, co może spowodować dyskomfort, a nawet zagrożenie na drodze poprzez nagłe oślepienie w trakcie jazdy samochodem. Pomijając kwestie bezpieczeństwa, tanie okulary to również słaba jakość wykonania produktu, w związku z czym szybciej trzeba będzie kupić kolejną parę. Dlatego zdecydowanie odradzamy kupowanie tanich okularów przeciwsłonecznych na różnego rodzaju bazarach lub w supermarketach. Wybierajmy salony optyczne (stacjonarne lub internetowe, taki jak ubutik.pl), które oferują wyłącznie oryginalne i markowe okulary, spełniające wszystkie wymogi. 


Udostępnij