Czym jest indeks soczewki okularowej i jakie ma znaczenie?

Opublikowany : 2021-06-29 - Kategorie : Wszystko o okularach

Indeks soczewek to wbrew pozorom ważny parametr przy wyborze okularów korekcyjnych. Co dokładnie oznacza to pojęcie i jakie ma znaczenie dla wyglądu naszych okularów? Wyjaśniamy na blogu!

Co to jest indeks soczewki okularowej? 

Indeks soczewki to pojęcie, z którym nawet wielu okularników prawdopodobnie nie miało styczności. Fachowo jest to prędkość fali świetlnej na granicy powietrza i soczewki. Można zatem powiedzieć, że to inaczej moc, z jaką załamuje światło materiał, z którego wykonane zostały szkła okularowe (warto dodać, że materiały dzielimy głównie na mineralne, a więc szkło oraz organiczne, czyli plastik). Jednak ze względu na dość skomplikowaną definicję pojęcie to jest często sprowadzane do grubości soczewki zamontowanej w oprawce okularowej. I chociaż takie wyjaśnienie jest bardzo uproszczone i nie do końca poprawne, to rzeczywiście indeks ma bezpośredni związek z grubością szkieł  - im wyższy, tym soczewki są cieńsze. 

Jaki indeks soczewek wybrać? 

Indeksy dostępne na rynku to m.in. 1,50 (najczęściej używany), a także 1,53, 1,60, 1,67, czy 1,74. Jeśli posiadamy niewielką wadę wzroku, czyli nieprzekraczającą -/+ 3,00 D, praktycznie nie musimy przejmować się indeksem soczewek, ponieważ tutaj odpowiednia będzie podstawowa wartość 1,50. Co jeśli nasza wada wzroku jest większa? Wtedy warto rozważyć wyższy indeks soczewki (im większa wada, tym większy indeks). Im wyższy indeks wybierzemy (czyli im bardziej materiał będzie załamywać światło), tym soczewka finalnie wyszlifowana do naszej oprawy okularowej będzie cieńsza, a co za tym idzie, lżejsza. To z kolei przekłada się na bardziej komfortowe noszenie okularów, szczególnie gdy używamy ich cały dzień.

Indeks soczewek a estetyka okularów

Indeks soczewek to również bardzo ważna kwestia w kontekście wyglądu okularów. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, soczewka z wyższym indeksem będzie cieńsza niż ta ze standardowym 1,50. Dzięki temu nawet w przypadku posiadania dużej wady wzroku, nasze okulary będą się prezentowały estetycznie, a nie jak denka od butelek. To z kolei pozwoli nam ukryć przed otoczeniem, że zmagamy się z dużą wadą wzroku. 

Dobór oprawek a indeks soczewek

Należy jednak pamiętać, że nie do wszystkich opraw pasują wszystkie indeksy, czyli materiały soczewek. Przykładowo do szkieł o indeksie 1,50 nie zaleca się opraw na żyłkę oraz patentek (okularów bezramkowych) z racji trudności przy obróbce (rowkowaniu i wierceniu). Dlatego bardzo ważne jest, aby w doborze opraw oraz soczewek okularowych uczestniczył wykwalifikowany doradca klienta lub optyk. Taki specjalista na pewno podpowie, jaką wartość powinien mieć w naszym przypadku indeks soczewek i pomoże nam dobrać pod tym kątem najwłaściwsze rozwiązanie jeśli chodzi o oprawki.

Udostępnij