Dlaczego dbanie o czystość okularów w okresie zachorowań jest ważne?

Opublikowany : 2021-11-04 - Kategorie : Wszystko o oczach

Katar, ból gardła, kaszel, gorączka… Jesień i zima dla wielu z nas oznaczają początek sezonu zachorowań. Jednym z czynników, który zmniejsza ryzyko zarażenia się, jest odpowiednia higiena. Nie chodzi tylko o mycie rąk, ale również o dbanie o czystość przedmiotów codziennego użytku, takich jak okulary.

Higiena to podstawa 

Coraz krótsze dni i coraz niższe temperatury na zewnątrz raczej nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Jesień to czas, w którym jesteśmy bardziej narażeni na choroby wirusowe. Mowa oczywiście o przeziębieniu i grypie, które o tej porze roku zdarzają nam się znacznie częściej niż np. latem. Nie odpuszcza również wirus SARS-CoV-2, o czym świadczy ponowny wzrost zakażeń, określany jako czwarta fala. Od początku pandemii w Polsce minęło już ponad 1,5 roku, przez co niektórzy z nas zdążyli się do niej przyzwyczaić i bagatelizują sytuację. Specjaliści jednak przypominają o zachowywaniu środków ostrożności. Oprócz szczepień, noszenia maseczek i zachowywania dystansu jest to właściwa higiena. 

Jak dbać o okulary podczas pandemii?

Higiena dotyczy nie tylko częstego mycia i dezynfekowania o rąk, ale również przedmiotów codziennego użytku, których często dotykamy (klamki, smartfon itp.). Są to także okulary korekcyjne, które zakładamy i zdejmujemy wiele razy dziennie. Oczywiście trzeba dbać o nie zawsze, ale w czasie pandemii Covid-19 oraz w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę jest to szczególnie istotne. Najlepiej wybrać wysokiej jakości preparaty stworzone z myślą o czyszczeniu okularów (dostępne np. w formie wygodnego aerozolu), które poradzą sobie nie tylko z brudem, ale i drobnoustrojami. 

Czyszczenie okularów powinno odbywać się regularnie. Zajmuje dosłownie chwilę - wystarczy spryskać powierzchnię szkieł odpowiednim środkiem i przetrzeć czystą, delikatną ściereczką, która nie porysuje ich powierzchni. Niektóre preparaty mają nawet specjalne właściwości zapobiegające parowaniu, które bywa niezwykle uciążliwe, gdy mamy założoną maseczkę. Okulary to nie tylko szkła, dlatego podczas czyszczenia nie zapominajmy o ramce i zausznikach - tam również mogą gromadzić się bakterie i wirusy.

Dlaczego okulary to bezpieczne rozwiązanie?

Specjaliści uważają, że okulary to najlepsza metoda korekcji wzroku podczas pandemii. Są nie tylko bezpiecznym rozwiązaniem (w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych zakładanie nie wymaga dotykania oczu), lecz według niektórych także zmniejszają ryzyko zarażenia się. W jaki sposób? Po pierwsze, ich noszenie sprawia, że rzadziej pocieramy oczy, a więc nie przenosimy tam palcami bakterii ani wirusów. Po drugie, okulary mogą stanowić pewnego rodzaju barierę przed unoszącymi się w powietrzu drobinkami, dzięki czemu transmisja szkodliwych drobnoustrojów (w tym koronawirusa) w okolice oczu jest mniej prawdopodobna. Pamiętajmy jednak, że okulary nie są szczelną barierą - cząsteczki mogą je przecież omijać. Dlatego zdania specjalistów co do skuteczności ochrony są w tym wypadku podzielone.

Udostępnij