Jakie okulary dla tenisistów? Cechy okularów przeciwsłonecznych na kort

Opublikowany : 2021-05-17 - Kategorie : Wszystko o okularach

W tenisie nawet z pozoru proste zagranie może okazać się trudne, szczególnie kiedy razi nas słońce. Warto zatem zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne, aby poczuć się na korcie pewnie i komfortowo, a także zadbać o zdrowie swoich oczu.

Gra w tenisa a ochrona przed słońcem

Tenis to sport, który najczęściej uprawiamy na świeżym powietrzu. Chociaż liczba kortów zadaszonych umożliwiających grę przez cały rok systematycznie rośnie, to kortów pod gołym niebem jest znacznie więcej. Oznacza to, że podczas gry często musimy zmagać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi np. deszczem, który zwiększa śliskość nawierzchni lub wiatrem, który potrafi zmieniać tor lotu piłki w zaskakujący sposób. Czasami tym czynnikiem wpływającym na grę jest też ostre słońce, oślepiające nas podczas wymian.

Warto zatem zadbać o ochronę naszych oczu przed promieniami słonecznymi - nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także komfortu gry. W jaki sposób? Jednym z elementów wyposażenia tenisisty (zarówno zawodowego, jak i amatora) jest czapka z daszkiem. Faktycznie, stanowi ona duże ułatwienie podczas słonecznej pogody, a do tego chroni głowę przed przegrzaniem. Czasami jednak czapka nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Słońce może bowiem nadal nas oślepiać, szczególnie podczas serwisu, gdy unosimy wzrok ku górze. W tej sytuacji rozwiązaniem są oczywiście okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne do tenisa

Podstawową kwestią związaną z każdymi okularami przeciwsłonecznymi jest oczywiście filtr UV. Soczewki wyposażone w taki filtr będą odbijać promienie UVA i UVB, chroniąc nasze oczy przed ich szkodliwym wpływem. Warto też zastanowić się nad polaryzacją, która niweluje odblaski, a także stosowaną przez niektórych producentów technologią podnoszącą kontrast. Dzięki nim będziemy lepiej widzieć nadlatującą z dużą prędkością piłkę i nie umknie nam żaden szczegół na korcie. 

Oprócz soczewek ważna jest także sama oprawa. Szczególnie istotna jest ona w przypadku osób aktywnych fizycznie. Okulary dla sportowców powinny być bowiem wykonane z takiego materiału, aby były jednocześnie lekkie, wygodne i wytrzymałe. Muszą też dobrze przylegać do twarzy, aby nie sprawiać żadnego dyskomfortu. Kolejną cechą okularów przeciwsłonecznych dla tenisistów jest ich odpowiednie zakrzywienie, które zapewnia szersze pole widzenia i chroni przed promieniami słońca padającymi z boku. 

Okulary przeciwsłoneczne przystosowane do gry w tenisa to jedna z wielu specjalności marki Oakley. W sklepie ubutik.pl dostępnych jest wiele takich modeli, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Okulary dla tenisistów z wadą wzroku

Co w przypadku, gdy tenisista chce ochronić swoje oczy przed słońcem, ale dodatkowo zmaga się z wadą wzroku? Najlepiej wtedy wybrać się do salonu optycznego i zapytać o możliwość zrobienia okularów przeciwsłonecznych z korekcją. Jest też druga opcja, na którą często decydują się sportowcy z wadą wzroku, a mianowicie soczewki kontaktowe, które bez problemu można nosić razem ze zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi.

Udostępnij