Jakie okulary do dużej wady wzroku? Oprawki do szkieł o dużej mocy

Opublikowany : 2021-02-19 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

Okulary z wysokimi mocami szkieł również mogą wyglądać dobrze. Jak to możliwe? W przypadku dużych wad wzroku ważne jest nie tylko pocienienie szkieł (aby były możliwie jak najcieńsze), ale też dobór odpowiedniej oprawy. Jej wybór powinien zależeć od tego, czy jesteśmy krótkowidzami (szkła minusowe) czy dalekowidzami (szkła plusowe). Podpowiadamy, jak dobrać oprawki do jednego i drugiego typu soczewek okularowych.

Jakie oprawki do dużej krótkowzroczności?

Duże moce w okularach na krótkowzroczność oznaczają grube krawędzie szkieł i należy je zasłonić odpowiednio dobraną oprawą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie niewielkiej okrągłej lub owalnej ramki, gdyż najgrubsza (zewnętrzna) część soczewki zostanie odcięta przy szlifowaniu. Grubość szkieł okularowych dla krótkowidzów w dużej mierze zasłonią oprawy wykonane z tworzywa. Transparentne (przezroczyste) ramki również pomogą w ukryciu mocy szkieł, ponieważ w ich przypadku zaciera się granica pomiędzy kolorem oprawy i soczewki. Oprócz tego starajmy się wybrać taką oprawkę, która zasłoni boki (np. z szerokim zausznikiem).

Jakie oprawki do dużej nadwzroczności?

W przypadku dużych mocy w nadwzroczności jest odwrotnie - soczewki okularowe mają cienkie krawędzie, ale gruby środek. Podobnie jak przy soczewkach minusowych polecamy oprawę o niedużej powierzchni soczewek. Najlepiej sprawdzi się tutaj oprawa pełna z metalu lub tworzywa, ponieważ możemy do niej dobrać indywidualną średnicę soczewki. Kierujemy się wtedy zasadą, że im mniejszą średnicę będzie miała soczewka, tym będzie cieńsza. Do szkieł plusowych zdecydowanie odradzamy oprawy typu "żyłka". Taki rodzaj oprawy powoduje, że celowo będziemy musieli dobrać troszkę grubszą soczewkę, aby móc osadzić w niej żyłkę, która będzie ją podtrzymywać.

Udostępnij