Kiedy okulary dla nauczyciela? Rola dobrego wzroku podczas pracy w szkole

Opublikowany : 2020-09-07 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o oczach , Wszystko o okularach

Okulary korekcyjne noszą osoby z wadami wzroku, będące przedstawicielami naprawdę różnych zawodów. W jakiej sytuacji są potrzebne nauczycielowi?

Wzrok w pracy nauczyciela

Specyfika zawodu nauczyciela wymaga dobrego wzroku. Nauczyciel przede wszystkim bardzo dużo czyta - nie tylko książki czy materiały lekcyjne, lecz także prace uczniów, których odczytanie w niektórych sytuacjach stanowi spory wysiłek. W dzisiejszych czasach dodatkowo nadwyrężyć wzrok może praca przed ekranem. Nauczyciele coraz więcej używają komputera np. do przygotowania i poprowadzenia lekcji czy uzupełniania dziennika elektronicznego. Warto dodać, że w czasie pandemii koronawirusa w zupełnie nowej sytuacji znaleźli się zarówno nauczyciele i uczniowie, ponieważ tradycyjne zajęcia w szkole się nie odbywały, a cała nauka przeniosła się do świata cyfrowego.

Okulary dla nauczyciela - kiedy?

Trudno wyobrazić sobie pracę nauczyciela, kiedy zmaga się z problemami ze wzrokiem. Dlatego wielu przedstawicieli tego zawodu nosi okulary korekcyjne lub korzysta z innych metod korekcji np. soczewek kontaktowych. Okulary dla nauczyciela najczęściej proponuje się w następujących przypadkach:

  • gdy posiada problemy z wyraźnym widzeniem i ma trudności z patrzeniem w dal lub w bliż (odpowiednio dobrane okulary korygują krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, a szkła progresywne umożliwiają wyraźne widzenie z różnych odległości nauczycielom po 40. roku życia z objawami prezbiopii)
  • gdy chce chronić swój wzrok przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego emitowanego przez ekran komputera lub innych urządzeń cyfrowych (istnieją okulary ze specjalną powłoką blokującą światło niebieskie)
  • gdy chce odciążyć oczy i poprawić komfort widzenia. 

Każdy z wymienionych wyżej problemów powinien być omawiany indywidualnie ze specjalistą (okulistą lub optometrystą w salonie optycznym), ponieważ wszystko zależy od potrzeb oraz preferencji danego nauczyciela. Badanie wzroku powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, szczególnie wykonując zawód, w którym istnieje potrzeba ciągłego wytężania wzroku. Nauczyciele powinni też wiedzieć, że w niektórych sytuacjach zakup okularów korekcyjnych może być refundowany lub dofinansowany przez pracodawcę.

Udostępnij