Kiedy okulary dla ucznia? Znaczenie dobrego wzroku podczas nauki

Opublikowany : 2020-09-03 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o oczach , Wszystko o okularach

Jakie są objawy problemów ze wzrokiem u dzieci w wieku szkolnym i kiedy należy zdecydować się na okulary korekcyjne dla ucznia?

Dlaczego wzrok jest ważny w procesie nauki?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów służących do poznawania świata, dlatego u dzieci w wieku szkolnym odgrywa kluczową rolę w rozwoju. Zdarza się jednak, że dziecko może mieć wadę wzroku, która będzie ten rozwój utrudniać np. krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Wada wzroku może mieć negatywny wpływ nie tylko na samą naukę, lecz także na inne aspekty funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią. Często powoduje także trudności ze skupieniem, a także dodatkowe objawy, które utrudniają naukę (np. bóle oczu, bóle głowy). Dlatego właśnie u dziecka należy regularnie kontrolować wzrok i w razie potrzeby zastosować odpowiednią metodę korekcji.

Kiedy okulary dla ucznia?

Okulary dla ucznia potrzebne są wtedy, gdy pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. Najczęściej nauczyciel, rodzic lub sam uczeń zaczyna zauważać wtedy kłopoty z czytaniem (wolniejsze tempo czytania, robienie błędów), trudności w odczytywaniu tego, co jest na tablicy, problem ze skupieniem wzroku na jakiejś rzeczy i ogólne rozkojarzenie. Mogą też się pojawić trudności w pisaniu (nieprawidłowy kształt i wielkość liter, wychodzenie poza linię itp.). Problemy te bardzo utrudniają funkcjonowanie w szkole. Dlatego gdy je zauważymy, należy zgłosić się do okulisty lub zależnie od wieku ucznia innego specjalisty. Do 16. roku życia wadę wzroku skoryguje nam również ortoptysta, a powyżej 16. roku życia optometrysta. Po stwierdzeniu wady wzroku, specjalista najprawdopodobniej przepisze uczniowi odpowiednie okulary. Niekiedy przepisywane są też soczewki kontaktowe (przeważnie na życzenie trochę starszych uczniów, nastolatków). Pamiętajmy, że nie należy lekceważyć pierwszych problemów związanych z wadami wzroku u dzieci, ponieważ mogą rzutować one na późniejsze komplikacje związane z widzeniem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)