Kiedy okulary na stałe? Dowiedz się więcej

Opublikowany : 2020-04-08 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

Okulary to najczęściej stosowana metoda korekcji wzroku. W jakich sytuacjach konieczne będzie noszenie ich na stałe?

Okulary na krótkowzroczność lub nadwzroczność

Stwierdzona przez specjalistę wada wzroku oznacza konieczność korekcji, najczęściej za pomocą okularów. Rozróżniamy 2 główne wady wzroku:

  • myopia (krótkowzroczność) – osoba widzi niewyraźnie w dalekiej odległości
  • hyperopia (nadwzroczność) – osoba widzi niewyraźnie w bliskiej odległości

Do korekcji krótkowzroczności używamy soczewek "minusowych", natomiast do nadwzroczności "plusowych". Zarówno osoby krótkowzroczne, jak i dalekowzroczne powinny nosić okulary stale. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieskorygowana wada wzroku może się pogłębiać. Jednak pamiętajmy, że o tym, czy musimy nosić okulary na stałe, decyduje przede wszystkim okulista. Może się bowiem zdarzyć, że wada jest nieznaczna i specjalista zaleci noszenie okularów tylko w określonych sytuacjach np. do czytania lub pracy przy komputerze.

Okulary na prezbiopię

Istnieje jeszcze wada wzroku wynikająca z wieku, która pojawia się zazwyczaj po ok. 40. roku życia. Prezbiopia (tzw. starczowzroczność) polega na tym, że osoba nie widzi dali i bliży lub tylko bliży. Taka wada jest nieunikniona -  czeka prawie każdą osobę w mniejszym lub większym stopniu. Wynika z tego, że ludzie oko z wiekiem nie jest w stanie akomodować (odpowiednio wyostrzać) obrazu bliży.

Prezbiopię można korygować na 2 lub 3 sposoby, wiele zależy od indywidualnych przypadków. Jeśli dana osoba widzi dal bardzo ostro, a bliż niewyraźnie, wystarczą jej okulary do czytania (zakładane tylko w momencie czytania). Natomiast jeśli ktoś nie widzi ostro ani z daleka ani z bliska, to rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich to dwie pary okularów - jedna do dali i jedna do bliży. W takim przypadki okulary do dali powinno się nosić stale i tylko w momencie czytania zamienić je chwilowo na okulary do bliży. Istnieje też druga opcja - okulary ze szkłami z progresją lub dodatkiem. Soczewki z dodatkiem to np. soczewki biurowe czy relaksacyjne. Zdecydowanie popularniejsze w korekcji prezbiopii są jednak okulary z soczewkami progresywnymi. Dzięki różnie rozłożonym mocom na powierzchni szkieł działają one jak dwie pary okularów w jednej.

W celu dobrania jak najlepszych okularów najlepiej udać się do optometrysty, okulisty bądź refrakcjonisty.



Udostępnij