Kto stworzył okulary? Poznaj historię jednego z ważniejszych wynalazków

Opublikowany : 2020-09-25 - Kategorie : Wszystko o okularach

Okulary to bardzo ważny przedmiot codziennego użytku, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie normalnie funkcjonować. Kto, kiedy i gdzie stworzył pierwsze na świecie okulary? Poznaj trwającą wiele stuleci historię jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości!

Historia okularów

Historia okularów jest bardzo długa i sięga aż starożytności. Oczywiście trudno mówić o okularach w tamtych czasach. Były to raczej przezroczyste kamienie służące do powiększania obrazu. Przykładowo rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez wyszlifowany szmaragd. W X w. również Chińczycy używali kryształów do powiększania obrazu. Natomiast nieco później w Europie używano przyrządu ze szkła lub kryształu, który przypominał fragment kuli. Umieszczało się na karcie księgi, dzięki czemu litery były powiększone i łatwiejsze do odczytania.

Okulary w formie przypominającej te obecne pojawiły się w Europie dopiero w XIV w. Za ich wynalazcę uznawany jest pochodzący z Pizy Alessandro della Spina. To właśnie on połączył ze sobą dwa kamienie, tworząc urządzenie przeznaczone do noszenia przed oczami. Takie okulary były jednak bardzo niedokładne i nie spełniały dobrze swojej funkcji. Używano wtedy szkieł wypukłych, a więc tylko dla dalekowidzów. W drugiej połowie XV wieku w Niemczech, pojawiły się okulary dla krótkowidzów ze szkłami wklęsłymi. Wynalazek druku znacznie przyczynił się do wzrostu zapotrzebowania na okulary w tamtych czasach.

Na przestrzeni lat udoskonalano zarówno soczewki, jak i oprawy. Początkowo okulary trzymano przed oczami lub mocowano je tylko na nosie, co było bardzo problematyczne. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w. Londynie skonstruowano pierwsze okulary z zausznikami. W 1784 r. Benjamin Franklin wynalazł pierwsze okulary dwuogniskowe, a kilkadziesiąt lat później George Airy stworzył szkła cylindryczne na astygmatyzm. Natomiast pierwsze okulary przeciwsłoneczne datuje się na wiek XVIII (więcej informacji na temat historii okularów przeciwsłonecznych można przeczytać tutaj).

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)