Kto stworzył okulary? Poznaj historię jednego z ważniejszych wynalazków

Opublikowany : 2020-09-25 - Kategorie : Wszystko o okularach

Okulary to bardzo ważny przedmiot codziennego użytku, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie normalnie funkcjonować. Kto, kiedy i gdzie stworzył pierwsze na świecie okulary? Poznaj trwającą wiele stuleci historię jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości!

Historia okularów

Historia okularów jest bardzo długa i sięga aż starożytności. Oczywiście trudno mówić o okularach w tamtych czasach. Były to raczej przezroczyste kamienie służące do powiększania obrazu. Przykładowo rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez wyszlifowany szmaragd. W X w. również Chińczycy używali kryształów do powiększania obrazu. Natomiast nieco później w Europie używano przyrządu ze szkła lub kryształu, który przypominał fragment kuli. Umieszczało się na karcie księgi, dzięki czemu litery były powiększone i łatwiejsze do odczytania.

Okulary w formie przypominającej te obecne pojawiły się w Europie dopiero w XIV w. Za ich wynalazcę uznawany jest pochodzący z Pizy Alessandro della Spina. To właśnie on połączył ze sobą dwa kamienie, tworząc urządzenie przeznaczone do noszenia przed oczami. Takie okulary były jednak bardzo niedokładne i nie spełniały dobrze swojej funkcji. Używano wtedy szkieł wypukłych, a więc tylko dla dalekowidzów. W drugiej połowie XV wieku w Niemczech, pojawiły się okulary dla krótkowidzów ze szkłami wklęsłymi. Wynalazek druku znacznie przyczynił się do wzrostu zapotrzebowania na okulary w tamtych czasach.

Na przestrzeni lat udoskonalano zarówno soczewki, jak i oprawy. Początkowo okulary trzymano przed oczami lub mocowano je tylko na nosie, co było bardzo problematyczne. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w. Londynie skonstruowano pierwsze okulary z zausznikami. W 1784 r. Benjamin Franklin wynalazł pierwsze okulary dwuogniskowe, a kilkadziesiąt lat później George Airy stworzył szkła cylindryczne na astygmatyzm. Natomiast pierwsze okulary przeciwsłoneczne datuje się na wiek XVIII (więcej informacji na temat historii okularów przeciwsłonecznych można przeczytać tutaj).

Udostępnij