Kto wynalazł okulary przeciwsłoneczne? Poznaj ich historię!

Opublikowany : 2020-08-14 - Kategorie : Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o okularach

Trudno wyobrazić sobie życie bez okularów przeciwsłonecznych - szczególnie latem, kiedy słońce bywa dokuczliwe. Dowiedz się, komu zawdzięczamy okulary przeciwsłoneczne.

Historia okularów przeciwsłonecznych

Noszenie okularów przeciwsłonecznych ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to ochrona naszych oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz komfortowe widzenie w słoneczny dzień. O tym, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne, pisaliśmy już w innym artykule na naszym blogu. Dzisiaj postaramy się przybliżyć historię tego wynalazku i pokazać, jak zmieniał się na przestrzeni lat. 

Pierwsze okulary z przyciemnianymi szkłami powstały już w XII w. w Chinach. Nie służyły jednak do ochrony przed słońcem, ale do ukrycia oczu przez sędziów podczas trwającego procesu. Pewnego rodzaju okulary przeciwsłoneczne nosili też eskimosi. Były to po prostu cienkie szczeliny wydrążone w drewnie lub kości, chroniły przed silnym światłem odbijającym się od pustyni lodowej. Natomiast w połowie XVIII w. Wielkiej Brytanii James Ayscough stworzył pierwsze proste okulary przeciwsłoneczne, które zamiast tradycyjnej soczewki korekcyjnej posiadały przyciemniane szkło.

Współczesne okulary przeciwsłoneczne

Znaczenie okularów przeciwsłonecznych wzrosło dopiero w XX wieku za sprawą marek, takich jak: Foster Grant (firma sprzedała pierwsze modele przeciwsłoneczne pod koniec lat dwudziestych) czy Polaroid (producent okularów z innowacyjnym wtedy filtrem polaryzacyjnym). Ogromną popularność zdobyły okulary przeciwsłoneczne Aviator firmy Ray-Ban, które początkowo były tworzone z myślą o ochronie oczu amerykańskich pilotów. Z czasem oprócz Aviatora w ofercie marki pojawiły się inne modele, takie jak Wayfarer czy Round (tzw. lenonki), które stały się kultowe za sprawą noszących je gwiazd kina i muzyki.

W 1964 r. marka Corning wprowadziła na rynek soczewki fotochromowe, które pod wpływem promieni słonecznych przyciemniały się. Kolejny przełom nastąpił w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy na rynku pojawiły się kolorowe szkła z tworzywa sztucznego. Dzisiaj  trudno wyobrazić sobie życie bez okularów przeciwsłonecznych. Korzystają z nich nie tylko kierowcy i sportowcy, ale tak naprawdę wszyscy, którym zależy na ochronie wzroku i komforcie, szczególnie w sezonie letnim. Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą być wygodne, solidnie wykonane, mieć filtr UV400, a także dobrze wyglądać, ponieważ dla wielu osób stały się ważnym dodatkiem modowym.

Udostępnij