Obalamy mity dotyczące noszenia okularów korekcyjnych

Opublikowany : 2021-12-02 - Kategorie : Wszystko o okularach

Czy prawdą jest, że okulary pogarszają lub rozleniwiają wzrok, a oczy powinny od nich odpoczywać? Wbrew pozorom tego typu pytania padają dość często. Wokół noszenia okularów korekcyjnych od lat krąży bowiem wiele opinii, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego dziś na naszym blogu rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi mitami o okularach.

Mit 1: Okulary psują wzrok

Są osoby, które tak długo jak to możliwe, bronią się przed noszeniem okularów, tłumacząc to obawą o pogorszenie swojego wzroku. Przekonanie to jest oczywiście błędne i może wynikać z braku zrozumienia funkcjonowania układu wzrokowego. Dobrze dobrane okulary (lub inna metoda korekcji np. soczewki kontaktowe) są konieczne, aby osoby z wadą refrakcji mogły widzieć poprawnie. Za to brak korekcji lub nieprawidłowo dopasowana moc szkieł może przynieść odwrotny skutek i powodować szybsze pogłębianie się wady wzroku. Zaszkodzić naszym oczom mogą zatem okulary, które nie zostały dobrane przez specjalistę, ale były kupione samodzielnie np. w supermarkecie.

Mit 2: Okulary naprawiają wzrok

Następny mit jest zupełnym przeciwieństwem tego pierwszego. Niektórzy oczekują, że dzięki noszeniu szkieł korekcyjnych, ich wzrok z czasem cudownie się naprawi. Niestety to również błędne myślenie, ponieważ wada pod wpływem okularów się nie cofnie. Ich zadaniem nie jest usunięcie wady, ale jej korekcja. Konkretniej mówiąc, szkła okularowe o dobrze dobranej mocy umożliwiają poprawne ogniskowanie promieni światła - kiedy skupiają się na siatkówce oka, widzimy poprawnie. Z kolei ich zdjęcie sprawia, że wracamy do punktu wyjścia i znowu widzimy niewyraźnie - niezależnie od tego, jak długo wcześniej korzystaliśmy z okularów.

Mit 3: Okulary rozleniwiają oczy

Nadal wiele osób wierzy, że okulary rozleniwiają wzrok, a oczy powinny ćwiczyć, aby lepiej bronić się przed wadą. Niestety nie można zlikwidować wady wzroku za pomocą żadnych ćwiczeń. Możemy za to poprawić nasz komfort widzenia dzięki noszeniu okularów, które oczywiście nie rozleniwiają wzroku, ale wspomagają jego poprawne funkcjonowanie.

Mit 4: Oczy powinny odpoczywać od okularów 

Kolejny mit dotyczy przekonania, że okularów nie można nosić cały czas, ponieważ oczom trzeba pozwolić odpocząć. Jest wprost przeciwnie - odpoczynkiem dla oczu jest właśnie stosowanie okularów. Bez odpowiedniej metody korekcji nasze oczy muszą się mocno nadwyrężać, aby dostrzec szczegóły, na skutek czego szybciej się męczą. Nie ma zatem przesady w stwierdzeniu, że prawidłowo dobrane okulary, które towarzyszą nam przez cały tydzień, to po prostu lepszy komfort życia. 

Mit 5: Moc okularów powinna być słabsza niż wada

Konieczność dobrania szkieł o mocy słabszej niż wynosi wielkość wady, to mit często powtarzany szczególnie w kontekście krótkowzroczności. Niedostateczna moc okularów może jednak wiązać się z niezadowoleniem z efektów korekcji i nieprzyjemnymi objawami. Oprócz problemów z oczami (ból, łzawienie, zaczerwienienie, szybsze pogłębianie się wady) mogą wystąpić też np. bóle głowy i problemy z koncentracją.

Udostępnij