Okulary dwuogniskowe a wieloogniskowe - czym się różnią?

Opublikowany : 2021-03-03 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

W pewnym wieku, najczęściej po 40. roku życia, dają o sobie znać problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Prawdopodobnie jest to związane z prezbiopią (tzw. starczowzrocznością), czyli wadą wzroku wynikającą ze zmniejszania się elastyczności soczewki wraz z wiekiem. Oko ma wtedy problem z dostosowaniem ostrości widzenia do odległości, z jakiej patrzymy na dany obiekt. Zamiast osobnych okularów do bliży i dali warto pomyśleć o jednej parze, ale z soczewkami o różnych mocach. Takie są właśnie okulary dwuogniskowe i wieloogniskowe.

Co to są okulary dwuogniskowe?

Okulary dwuogniskowe (bifokalne) są przeznaczone dla osób, które potrzebują jednocześnie okularów do chodzenia i do czytania. Mają charakterystyczną “wtopkę”, czyli specjalną małą powierzchnię do czytania, znajdującą się w dolnej części soczewki okularowej. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Strefa do czytania w dolnej części soczewki jest jednak dość widoczna i zwraca uwagę rozmówcy na konieczność posługiwania się innymi mocami szkieł do bliskich odległości. To z kolei zdradza wiek użytkownika takich okularów, czego niektórzy chcieliby uniknąć.

Co to są okulary wieloogniskowe?

Okulary wieloogniskowe (multifokalne, najczęściej określane jako okulary progresywne) są również przeznaczone dla osób, które potrzebują kilku par okularów do różnych odległości. Jednak w przeciwieństwie do bifokalnych nie mają wyraźnie zaznaczonej strefy do patrzenia z bliska. Użytkownik odczuwa płynną zmianę mocy z górnej części soczewki w dół. Zauważa wtedy tzw. "kanał progresji", czyli zmianę mocy w zależności od ustawienia głowy. Okulary progresywne zaspokajają potrzebę ostrego widzenia nie tylko z daleka i z bliska, ale też z odległości pośrednich (np. monitor komputera). Ich bardzo estetyczny wygląd nie zwraca uwagi na to, że użytkownik okularów potrzebuje różnych mocy, żeby dobrze widzieć.

Okulary progresywne mają różne klasy zaawansowania technologicznego, co daje możliwość wyboru szerokości pola widzenia w odległościach pośrednich i z bliska. Wiąże się to również z ceną produktu - można nabyć szkła progresywne w niskiej cenie, ale będziemy mieć wtedy wąskie pole widzenia (takie okulary będą wygodne do patrzenia w dal oraz do sprawdzenia godziny na zegarku). Można też zainwestować w soczewki progresywne nieco więcej i mieć szerokie pole widzenia np. do długiej lektury lub pracy przy komputerze. 

Udostępnij