Okulary - jak działają? Podstawowe informacje o szkłach korekcyjnych

Opublikowany : 2019-10-31 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

Okulary to przedmiot codziennego użytku, który pozwala nam dobrze widzieć, gdy zmagamy się z wadą wzroku. Na naszym blogu przybliżamy sposób działania szkieł korekcyjnych.

Jak działają okulary jednoogniskowe?

Okulary korekcyjne to przyrząd, który pozwala skorygować wadę wzroku, umożliwiając nam wyraźne widzenie. Na czym polega ich działanie? Zacznijmy od tego, że do prawidłowego widzenia niezbędne jest światło. Promienie światła wpadające do oka przez źrenicę muszą się załamywać w taki sposób, aby zbiegły się idealnie na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności promienie skupiają się przed siatkówką, natomiast przy nadwzroczności za nią. Zadaniem okularów jest zatem skorygowanie kąta załamania promieni, dzięki czemu na siatkówce powstaje obraz o odpowiedniej ostrości. W zależności od wady wzroku konstrukcja soczewek się różni. Szkła dla krótkowidzów powinny być wklęsłe (moce ujemne), zaś dla dalekowidzów wypukłe (moce dodatnie). Dla tych dwóch wad wzroku przeznaczone są zwykłe soczewki jednoogniskowe. Ich doborem zajmuje się specjalista po przeprowadzeniu badania wzroku.

Jak działają okulary na astygmatyzm?

Astygmatyzm jest bardziej skomplikowaną wadą niż krótkowzroczność i nadwzroczność. Występuje wtedy, gdy gałka oczna ma nieodpowiedni kształt, co najczęściej związane jest z nieprawidłową krzywizną rogówki (rzadziej soczewki). Promienie światła nie są wtedy ogniskowane w jednym miejscu, co przy silniejszym astygmatyzmie przekłada się na powstawanie zamazanego obrazu - i to bez względu na odległość od oglądanego przedmiotu. Okulary dla astygmatyków muszą zniwelować te nierówności, a więc zwykłe soczewki w tym przypadku się nie sprawdzą. Potrzebne będą szkła cylindryczne, nazywane tak ze względu na swój kształt. Specjalna konstrukcja sprawia, że w przekroju poziomym i pionowym inaczej załamują światło. Mają określoną moc cylindra i jego ustawienie (oś). Astygmatyzm występuje często razem z innymi wadami, dlatego może mieć również dodatkową moc sferyczną do korekcji krótkowzroczności lub nadwzroczności.

Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób z prezbiopią (tzw. starczowzrocznością). Jest to wada pojawiająca się wraz z wiekiem (najczęściej po 40. roku życia), związana z utratą elastyczności soczewki oka. Nasz wzrok zaczyna mieć wtedy trudności z dostosowaniem się do dystansu od danego obiektu. Charakterystycznym objawem jest pogorszenie widzenia w bliży, przez co np. musimy mocno oddalać tekst podczas czytania (żartobliwie mówiąc, z czasem ręka staje się “zbyt krótka”). Jednym z rozwiązań jest używanie dwóch par okularów - do czytania i do dali. Jednak dużo wygodniejszą alternatywą są okulary ze szkłami progresywnymi (wieloogniskowymi), które jednocześnie korygują widzenie bliskie, dalekie i pośrednie. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu różnych mocy na powierzchni soczewek. 

Udostępnij