Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

Opublikowany : 2023-10-19 - Kategorie : Wszystko o okularach

Słońce jest nieodzowne dla utrzymania zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia psychicznego. Niemniej jednak, należy pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa (kto z nas nie doświadczył przynajmniej raz w życiu oparzenia skóry przez słońce?). Często jednak zapominamy o naszych oczach, które są wyjątkowo wrażliwe na działanie szkodliwego promieniowania UV. Narażenie na promieniowanie UV ma miejsce niezależnie od warunków pogodowych, pory dnia czy sezonu, a dotyczy to zarówno oczu, jak i powiek. Promieniowanie ultrafioletowe dociera do różnych struktur oka dlatego też szczególnie niezbędna jest jego ochrona.

Krótka ekspozycja na słońce może powodować ogólny dyskomfort, przejściowe problemy z widzeniem oraz stan zapalny rogówki i spojówki, charakteryzujący się objawami takimi jak łzawienie, uczucie piasku pod powiekami i światłowstręt. Natomiast długotrwała i wieloletnia ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do powstawania nieprawidłowych zmian i chorób oczu, takich jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej.

Oczy dzieci są wyjątkowo podatne na negatywne skutki promieniowania UV. Maluchy spędzają znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu niż dorośli. Ponadto, warto zaznaczyć, że soczewka oka małego dziecka jest niemal całkowicie przezroczysta i praktycznie nie stanowi bariery ochronnej przed promieniowaniem UV. Pozwala ona na przenikanie aż około 75% całego promieniowania ultrafioletowego, które dociera do wnętrza oka, aż do siatkówki. Dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony wzroku, którą mogą zapewnić okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtry UV.

U noworodków i niemowląt stosowanie okularów przeciwsłonecznych jest praktycznie niemożliwe. W takich sytuacjach opiekunowie mogą zadbać o ochronę dziecka, korzystając z odpowiednich nakryć głowy, kapturów lub parasolek montowanych do wózków. Należy jednak pamiętać, że szkodliwe jest nie tylko bezpośrednie nasłonecznienie, ale także promieniowanie odbite od powierzchni wody, śniegu lub nawet piasku. Dla dzieci najlepszą formą ochrony oczu są okulary wyposażone w filtry UV.

Co warto rozważyć przed nabyciem okularów przeciwsłonecznych dla dzieci?

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wyposażone w odpowiednie certyfikaty i oznaczenia, które potwierdzają rodzaj oferowanej ochrony, takie jak CE 100% UV lub UV400, oraz kategorię określającą stopień zaciemnienia soczewki, która mieści się w zakresie od 0 do 4. Dla dzieci zaleca się wybór kategorii 3, która redukuje ilość padającego na soczewkę światła od 82% do 92%.

Niezwykłe znaczenie w zakupie okularów jest ich zaufane źródło, najlepiej renomowany salon optyczny – stacjonarnie lub online, tak jak nasz sklep internetowy ubutik.pl. Okulary przeciwsłoneczne, które nie posiadają odpowiednich powłok ochronnych, jakie możemy znaleźć np. na targu lub w sklepie z tanią odzieżą stanowią potencjalne ryzyko dla zdrowia oczu. Ciemne soczewki okularowe powodują rozszerzenie źrenicy, co zwiększa ilość padającego światła, w tym szkodliwego promieniowania docierającego do oka. Ważne jest, aby zrozumieć, że używanie niewłaściwych okularów jest znacznie bardziej ryzykowne niż ich brak. Ponadto, niskiej jakości soczewki przeciwsłoneczne mogą wpływać negatywnie na komfort widzenia, powodując zniekształcenia, które zazwyczaj prowadzą do gorszego i zaburzonego widzenia, bólu głowy, szczypania oczu i innych dolegliwości.

Podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na rodzaj oprawy i jej odpowiednie dopasowanie. W przypadku dzieci najlepiej wybierać oprawy wykonane z tworzywa sztucznego, które nie zawierają metalowych elementów i mają delikatne noski. Oprawa o większej średnicy soczewki zapewnia większą ochronę oczu i okolic skóry. Kluczowe jest także, aby dziecko miało możliwość wyboru okularów, które mu się podobają, ponieważ wtedy istnieje większa szansa, że zaakceptuje je i będzie chętnie z nich korzystać.

Już od najmłodszych lat należy edukować dzieci na temat znaczenia ochrony wzroku przed negatywnym wpływem szkodliwego promieniowania, traktując to zagadnienie jako równie istotne, co ochronę skóry. Okulary przeciwsłoneczne, podobnie jak kremy z filtrem SPF, powinny być częścią naszej codzienności, bez względu na sezon czy porę roku.

Udostępnij