- Nowości
-
Okulary przeciwsłoneczne
- Marka
- Kształt
- Dla kogo
- Dla sportowców
-
Okulary korekcyjne
- Marka
- Kształt
- Dla kogo
- Okulary wg producenta
- Okulary wg kształtu
- OUTLET
Okulary przeciwsłoneczne - jaki filtr? Poznaj rodzaje filtrów
Opublikowany : 2020-04-21 - Kategorie : Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o okularach
Okulary przeciwsłoneczne muszą być wyposażone w odpowiedni filtr, który ochroni nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jakie są rodzaje filtrów?
Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych
Ultrafiolet to niewidzialne dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne. W nadmiarze jest bardzo szkodliwe nie tylko dla skóry, lecz także oczu, ponieważ może powodować zaćmę. Dlatego bardzo ważna jest ochrona naszego wzroku przed jego szkodliwym działaniem. Każde dobre okulary przeciwsłoneczne wyposażone są w filtr UV400. Oznacza to, że soczewka nie przepuszcza promieni słonecznych o długości fali mniejszej niż 400 nm. Blokuje zatem w całości promienie UVA (315-380 nm) i UVB (280-315 nm).
Przepuszczalność światła w okularach przeciwsłonecznych
Drugą kwestią jest stopień zaciemnienia soczewki, czyli ilość światła, która dociera do oka przez okulary przeciwsłoneczne. Mamy tutaj do wyboru 5 kategori w zależności od naszych potrzeb oraz tego, do czego będziemy wykorzystywać okulary:
- kat. 0: zabarwienie od 0 do 20% - bardzo jasne lub zupełnie przezroczyste soczewki, delikatne zabarwienia raczej wykorzystuje się jako barwienia kosmetyczne, można np. ukryć takim barwieniem cienie pod oczami
- kat. 1: od 20% do 57% - zabarwienie jasne, wykorzystywane przez osoby wrażliwe na światło w bardziej pochmurne dni
- kat. 2: od 57% do 82% - zabarwienie o średnim natężeniu, wykorzystywane w umiarkowanie słoneczne dni
- kat. 3: od 82% do 92% - zabarwienie ciemne, do użytku w bardzo słoneczne dni
- kat. 4: od 92% do 97% - zabarwienie bardzo ciemne, wykorzystywane np. na lodowcach czy przez himalaistów, zabronione jest prowadzenie w nich samochodu.
Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych
Dodatkowo każda kategoria zabarwienia soczewek może zostać wzbogacona o filtr polaryzacyjny, który zniweluje odblaski, a do tego podniesie kontrast obrazu. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją blokują bowiem światło rozproszone, które odbija się np. od wody czy mokrej drogi. Będzie to zatem doskonała opcja dla kierowców oraz osób, które planują wypoczynek nad morzem lub jeziorem.