Szkła okularowe minusowe i plusowe – czym się różnią?

Opublikowany : 2021-06-23 - Kategorie : Wszystko o okularach

Często słyszymy o okularach z soczewkami minusowymi lub plusowymi. Wyjaśniamy czym się różnią, do jakich wad wzroku są przeznaczone, jak przez nie widać, a także na co zwrócić uwagę przy doborze oprawy.

Do czego służą soczewki plusowe i minusowe? 

Soczewki minusowe i plusowe przeznaczone są do korygowania dwóch podstawowych wad wzroku – odpowiednio: krótkowzroczności i nadwzroczności. Soczewki plusowe (z mocą dodatnią) skupiają światło przez nie przechodzące, a więc służą do skorygowania sytuacji, w której promienie świetlne po przejściu przez struktury optyczne oka skupiają się za siatkówką (oko nadwzroczne). Po ustawieniu przed takim okiem soczewki plusowej, promienie świetlne skupiają się szybciej (na siatkówce), co skutkuje poprawieniem się ostrości widzenia.

Nieco inaczej sprawa wygląda z soczewkami minusowymi (z mocą ujemną), które w przeciwieństwie do plusowych nie skupiają, a rozpraszają światło przez nie przechodzące. W związku z tym służą do skorygowania oka krótkowzrocznego (takiego, w którym światło po przejściu przez jego struktury optyczne skupia się przed siatkówką). Ustawiając soczewkę ujemną przed takim okiem, doprowadzamy do sytuacji, gdzie promienie świetlne skupią się dalej (również na siatkówce), dzięki czemu osoby z taką wadą uzyskają lepszą ostrość widzenia.

Jak widać przez soczewki plusowe i minusowe?

Warto wspomnieć o lekkich zmianach widzianego obrazu podczas patrzenia przez dany rodzaj szkieł okularowych. W przypadku patrzenia przez soczewki dodatnie, obserwowane przedmioty będą nam się wydawały lekko powiększone (zmiana ta dostrzegalna jest przy większych wartościach mocy refrakcyjnej soczewki). Podobnie nasze oczy w okularach mocno plusowych będą się wydawały powiększone osobom patrzącym na nas. Odwrotnie sytuacja wygląda jeśli mamy soczewki minusowe – świat przez nie oglądany będzie wydawał się lekko pomniejszony (tutaj również dla dużych wad refrakcji), podobnie jak pomniejszone będą się wydawały nasze oczy innym.

Dobór oprawek do szkieł minusowych i plusowych

Jeśli zależy nam na estetycznych okularach, powinniśmy przemyśleć rodzaj oprawy do danego typu szkieł. Soczewka ujemna ma w przekroju kształt dwuwklęsły, a więc jej największa grubość znajduje się w obszarach peryferyjnych. Jakie ma to znaczenie dla krótkowidzów? Jeśli potrzebujemy właśnie takiej soczewki, to wybierając oprawkę, powinniśmy zwrócić uwagę, aby wielkość tarczy była jak najmniejsza. W ten sposób szlifując soczewkę okularową pod kształt oprawy „pozbędziemy się” obszaru peryferyjnego soczewki, pozostawiając obszar środkowy. Soczewka będzie wtedy cieńsza niż w sytuacji, gdybyśmy wybrali oprawę z większym rozmiarem tarcz. 

Z kolei soczewka dodatnia ma w przekroju kształt dwuwypukły, w związku z czym największa grubość znajduje się w jej centrum. Czy zatem osoba nadwzroczna (dalekowidz) również może „wycienić” soczewki, wybierając konkretny typ oprawy? Może, korzystając z faktu, iż soczewka dodatnia o większych rozmiarach jest grubsza w środku niż mniejsza soczewka dodatnia mająca taką samą moc (mówimy tu o soczewkach okrągłych, z których wyszlifowuje się kształty pasujące do naszych opraw). A zatem chcąc „wycienić” szkło w naszych okularach powinniśmy rozglądać się za mniejszą oprawką, aby można było wyszlifować do niej kształt z jak najmniejszej okrągłej soczewki okularowej.

Udostępnij