111.jpg

Co oznaczają numery na okularach Ray-Ban?

Okulary Ray-Ban mają wiele symboli i oznaczeń. Jednym z najbardziej intrygujących jest ciąg alfanumeryczny, umiejscowiony na wewnętrznej stronie lewego zausznika. Przyjrzyjmy mu się uważniej i dowiedzmy się, jakie informacje możemy z niego wyczytać?

Co oznaczają numery na okularach Ray-Ban?

Numer seryjny – co się na niego składa?

Chcąc w prosty sposób wyjaśnić, z czego tak naprawdę składa się numer seryjny w okularach Ray-Ban, najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że na okularach znajdujemy następujące oznaczenie: RB 4165 JUSTIN 601/8G 54□16 145 3N.

Kod modelu okularów

Pierwszy zestaw cyfr zgodnie z tradycją jest poprzedzony literami RB. Po nich następuje ciąg cyfr, w tym przypadku to RB4165, co oznacza model JUSTIN – zainspirowany legendarną linią Wayfarer. To jedna z najciekawszych propozycji od Ray-Ban.

Od razu zaznaczmy jednak, że jest to tylko schemat. Zdarzają się bowiem kody modelu zawierające dodatkowe litery, na podstawie których możemy odróżnić od siebie kolejne warianty tego samego modelu. Przykładem niech będą duże metalowe okulary Aviator o numerze RB3025LM. Cyfry 3025 mówią, że chodzi o model Aviator, dodatkowe litery LM informują nas o tym, że jest to wersja z metalową konstrukcją.

Nazwa modelu

W tym miejscu opcjonalnie znajduje się również słowo, będące nazwą danego modelu.

Kod koloru

Zaraz za oznaczeniem modelu (lub jego nazwą, jeśli dotyczy) umieszczony został zestaw alfanumeryczny, określający kolor. Kod z naszego przykładu to: 601/8G. Mówi nam on o tym, że mamy do czynienia z czarną oprawą i szarym kolorem soczewek.

W przypadku ramek w mieszanych kolorach mają one również swoje indywidualne oznaczenia. Spójrzmy np. na okulary Wayfarer z oprawą w kolorze różowym i szarym. Ich kod to RB2132 6307A6.

Rozmiar okularów

Ray-Ban oferuje całe mnóstwo rozmiarów szkieł, kolorów ramek i powłok do wyboru. O tym, jakie dany element ma wymiary, mówi nam trzeci zestaw cyfr. Z reguły rozmiar soczewek pasuje do długości zausznika i szerokości mostka.

Producent przedstawia nam te parametry na dwa sposoby:

  • cyfry oddzielone od siebie niewielkim prostokątem;
  • cyfry oddzielone od siebie pionowymi kreskami.

Wartość podana jest w milimetrach, a kolejność wygląda następująco:

  1. Średnica soczewki – liczba określa szerokość soczewki w jej najszerszym miejscu, mierzoną w linii prostej (nie uwzględnia się krzywizny samej soczewki). Pamiętajmy, że soczewki mają przeróżne kształty, takie jak kwadrat, okrąg, owal itp. W tym miejscu znajdziemy liczbę dwucyfrową od 40 do 62 mm.
  2. Szerokość mostka – jest to najmniejszy odstęp pomiędzy dwiema soczewkami. Zazwyczaj parametr ten mieści się w zakresie od 12 do 26 mm.
  3. Długość ramienia (zausznika) – jest to liczba trzycyfrowa, której wartość zawiera się w przedziale 120-150 mm.

Wracając do naszego przykładowego kodu, widzimy, że średnica soczewki to 54 mm, szerokość mostka wynosi 16 mm, natomiast długość zauszników to aż 145 mm.

W niektórych przypadkach podawana jest też czwarta liczba, będąca wysokością soczewki.

W tym miejscu bardzo często numer seryjny się kończy. Zdarza się jednak, że za wymiarami znajduje się jeszcze jeden parametr. Obecnie praktyka ta jest rzadziej stosowana. Dawniej jednak na końcu kodu częściej widniała kategoria soczewek.

Kategoria zaciemnienia soczewek

Składa się z cyfry i litery.

Cyfra odnosi się do jednej z pięciu kategorii oznaczonych od 0 do 4.

  • 0 – zachmurzenie;
  • 1 – częściowe nasłonecznienie;
  • 2 – średnia jasność;
  • 3 – wysoka intensywność światła;
  • 4 – wyjątkowa jasność.

Litera określa jeden z trzech typów soczewek:

  • N – standardowe – sprawdzają się w każdych warunkach.
  • P – spolaryzowane – redukują odblaski od dużych i płaskich powierzchni (bez pogorszenia wyrazistości obrazu); odfiltrowują poziome fale świetlne.
  • F – fotochromatyczne – w przypadku ekspozycji na jasne oświetlenie (np. po wyjściu na zewnątrz), ciemnieją. Do pierwotnego stanu wracają, gdy nie zostaną naświetlone.

W naszym przykładowym numerze umieszczono oznaczenie 3N. Mamy więc do czynienia ze standardowymi soczewkami, przeznaczonymi do użytku w miejscach mocno naświetlonych.