
Czy okulary chronią oczy przed komputerem?
Urządzenia cyfrowe towarzyszą nam w życiu codziennym niemal bez przerwy. Osoby, których praca wymaga spędzania wielu godzin przed ekranem komputera w szczególności odczuwają zmęczenie oczu. Czy okulary mogą pomóc w tej sytuacji?
Okulary a praca przy komputerze
Jeśli mamy nawet niewielką wadę wzroku, niezbędna będzie korekcja za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W przeciwnym razie nie tylko będziemy widzieć niewyraźnie, lecz także nasz wzrok będzie szybciej się męczył, próbując dostosować ostrość. Odczujemy to podczas codziennych aktywności, takich jak np. praca przy komputerze.
W przypadku spędzania wielu godzin przy monitorze, warto jednak dodatkowo ochronić wzrok. Ekrany urządzeń cyfrowych emitują bowiem światło niebieskie, czyli światło widzialne o wysokiej energii. Chociaż jest ono potrzebne do regulowania rytmu dobowego (jego naturalnym źródłem jest Słońce), to w nadmiarze jest męczące dla wzroku i może prowadzić do zapalenia spojówki, rogówki, a nawet uszkodzeń siatkówki.
Niestety zwykłe soczewki okularowe nas przed tym nie ochronią, nawet jeśli wyposażone są w antyrefleks. Na szczęście istnieją szkła ze specjalną powłoką, która neutralizuje światło niebieskie (Blue Control). Powłoka ta sprawia, że oczy będą zabezpieczone przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego, a my nie będziemy już odczuwać takiego dyskomfortu nawet podczas długotrwałej pracy przy komputerze.
Czy okulary zerówki chronią przed komputerem?
Oczywiście są też osoby bez wady wzroku, które podczas korzystania z różnego rodzaju ekranów cyfrowych odczuwają przemęczenie wzroku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrobić sobie okulary z powłoką blokującą światło niebieskie, ale bez żadnej mocy sferycznej (tzw. zerówki) i zakładać je za każdym razem, gdy zasiada się do pracy przy komputerze. Noszenie zerówek jest coraz popularniejsze głównie ze względu na aspekt modowy, ale jak widać, przy odpowiednich soczewkach okularowych może mieć też ważniejsze zastosowanie, takie jak właśnie ochrona wzroku.