Okulary korekcyjne - jak dobrać oprawki?

Opublikowany : 2019-06-14 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

Dobór oprawek w przypadku okularów korekcyjnych nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Często szukając okularów popełniamy wiele błędów, a nasze wyobrażenie o idealnej oprawie może okazać się nie do końca dobrym pomysłem. Trzeba pamiętać o tym, że do oprawy montowane są soczewki korekcyjne, a przy niektórych wadach wzroku nie każdy model okularów będzie się nadawać. Warto poprosić o pomoc optyka, aby dokonać jak najlepszego wyboru. 

Jaki kształt okularów wybrać?

Kształtów, które możemy wybrać jest naprawdę sporo. Ogólne zasady doboru opraw do kształtu twarzy są dość proste. Przy twarzy okrągłej najlepszym wyborem będzie oprawa prostokątna, takie osoby powinny raczej unikać zaokrąglonych i całkowicie okrągłych kształtów. Dla kwadratowej twarzy wybierajmy okrągłe, zaokrąglone i kocie oprawy. W tym przypadku lepiej zrezygnować z okularów kanciastych i geometrycznych. Z kolei osoby o prostokątnych twarzach nie powinny wybierać dla siebie okrągłych kształtów, dobrym wyborem będą oprawy szerokie i prostokątne oraz lekko owalne. W najlepszej sytuacji są osoby z owalną twarzą, ponieważ praktycznie każde oprawy będą do niej pasować.

Trzeba jednak pamiętać, że nie są to zasady których musimy się sztywno trzymać. Warto przymierzać i sprawdzać różne modele. I przede wszystkim - nie bójmy się eksperymentować! Musimy kierować się tym, abyśmy mieli jak największy komfort użytkowania, widzenia oraz dobrze czuli się w konkretnych okularach. Na rynku jest tyle różnych modeli opraw, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.  

Jaki kolor oprawek wybrać?

Coraz większa liczba klientów decyduje się na kolorowe oprawki okularów korekcyjnych. Wybór jest ogromny, warto też dowiedzieć się czy dany model, który przypadł nam do gustu, występuje również w innych wersjach kolorystycznych. Przedstawiamy kilka podstawowych zasad odnośnie doboru opraw pod względem kolorów. 

Do jasnej cery i jasnych włosów nie polecamy wyboru czarnej oprawy. Czerń mocno kontrastuje z jasną cerą i twarz wydaje się przez to dużo bledsza. Do tego typu urody lepiej będzie wybrać oprawy brązowe, bordowe i niebieskie. Jasna cera z ciemnymi włosami tak samo dobrze będzie wyglądać w kolorze bordowym i niebieskim. Jednak w tym przypadku oprawa czarna będzie dużo lepszym wyborem niż brązowa. Do osób z różową i opaloną cerą oraz ciemnymi włosami dobrym wyborem będzie ciemny fiolet, czerń i czerwień. Unikajmy raczej kolorów chłodnych. Jednak podobnie jak w przypadku kształtu oprawek, nie musimy kierować się sztywno zasadami.

Jakie oprawki do danej wady wzroku?

Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej oprawy do danej wady wzroku. Najlepiej będzie posłuchać wskazówek optyka, ponieważ niestety nie w każdej oprawie można zamontować szkła korekcyjne powyżej pewnych mocy. Dla wysokich mocy odpowiednie będą bardziej zabudowane oprawy (pełne lub “na żyłkę”).

Współczesny rynek optyczny daje ogromne możliwości co do wyboru opraw okularowych. Po uwzględnieniu kilku przytoczonych wyżej zasad doboru, łatwiej będzie znaleźć model, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu - będzie wygodny, odpowiedni do naszej wady wzroku i pasujący do typu urody.

Udostępnij