Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Opublikowany : 2019-05-29 - Kategorie : Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o okularach

Przed sezonem wakacyjnym często decydujemy się na zakup nowych okularów przeciwsłonecznych. Oprócz ich wyglądu, przy wyborze warto wziąć pod uwagę inne, ważne aspekty. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są świetnym dopełnieniem wiosennych i letnich stylizacji. Producenci oferują szeroki wybór modeli, różniących się kształtem czy kolorem oprawek bądź soczewek. Nie można jednak zapominać, że ich podstawową funkcją nie jest ozdoba naszej twarzy, a ochrona oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim muszą zawierać filtr, który zablokuje niebezpieczne dla naszego wzroku promieniowanie ultrafioletowe. Powinny być także solidnie wykonane, co uchroni je przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto wziąć pod uwagę następujące elementy:


Soczewki - filtr UV, zabarwienie, materiał

Promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz wzrok. Powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek, czy nawet zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Dlatego najważniejszą cechą dobrych okularów przeciwsłonecznych są soczewki z filtrem UV. Informacja na temat filtra powinna być wydrukowana na oprawie okularów, naklejona na soczewce lub umieszczona w specyfikacji technicznej produktu. Najlepiej, aby okulary posiadały filtr UV400, który redukuje promieniowanie w 100%. 

Zastosowane w soczewkach filtry mają swoje kategorie (od 1 do 4), oznaczające stopień zabarwienia. Im wyższe natężenie światła w miejscu, w którym będziemy przebywać, tym wyższy stopień powinniśmy wybrać. Okulary przeciwsłoneczne mogą być również wyposażone w specjalny filtr polaryzacyjny, blokujący światło odbijające się od jasnych powierzchni (przydatny np. zimą w górach) lub filtr fotochromowy, który dostosowuje jasność do natężenia światła. 

Nie bez znaczenia jest również sam kolor soczewek. Przykładowo: szare są neutralne, brązowe wyostrzają kontrast, a żółte poprawiają widzenie po zmroku. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego zostały wykonane soczewki. Do niedawna produkowano je głównie ze szkła, przez co były dość ciężkie i łatwo się tłukły. Następnie szklane soczewki wyparł dużo lżejszy plastik. Jednak najbardziej wytrzymałe soczewki są produkowane z poliwęglanów.


Oprawy

Jeśli chcemy, aby okulary przeciwsłoneczne posłużyły nam dłużej niż przez jeden sezon, musimy zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane. Oprawy mogą być plastikowe, metalowe lub poliwęglanowe. Pierwsze z nich są bardzo lekkie, ale podatne na złamania. Z kolei metalowe (np. ze stali nierdzewnej) odwrotnie - są solidniejsze, ale za to dość ciężkie. Dlatego coraz większą popularność zdobywają oprawki z poliwęglanów. Są jednocześnie wytrzymałe i lekkie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się np. u osób uprawiających sport. 


Producent

Gwarancją wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych jest bez wątpienia ich producent. Warto sięgać po produkty znanych firm z branży optycznej, ponieważ dbają one, aby ich produkty spełniały wszelkie kryteria dotyczące bezpieczeństwa naszych oczu. Odpowiednie parametry znajdziemy również w okularach od światowych gigantów modowych. Zazwyczaj nie są to tanie produkty, ale zdecydowanie warto zainwestować w skuteczną ochronę oczu. Okulary z bazarku lub supermarketu nie będą zatem najlepszym pomysłem. Choć bardzo często kuszą niską ceną (można je kupić nawet za 10 zł), to nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony. 

Udostępnij