Kiedy okulary po usunięciu zaćmy? Korekcja okularowa po operacji

Opublikowany : 2020-12-02 - Kategorie : Wszystko o okularach

Czym jest zaćma i na czym polega jej usunięcie? Czy po operacji zaćmy noszenie okularów będzie nadal konieczne? Poznaj odpowiedzi na naszym blogu.

Czym jest zaćma?

Zaćma (katarakta) to choroba oka, polegająca na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia (niewyraźny, rozmyty obraz), a nawet ślepoty. Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się organizmu - choroba ta najczęściej daje o sobie znać po 60. roku życia. Zaćmę leczy się operacyjnie. Podczas takiej operacji zmętniała soczewka jest usuwana, a na jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Podczas operacji stosowane są m.in. soczewki jednoogniskowe (korekcja na daną odległość), wieloogniskowe (korekcja do bliży, dali i odległości pośrednich) lub toryczne (kiedy pacjent cierpi też na astygmatyzm). Korzyści wynikające z operacyjnej korekcji zaćmy to odpowiednia ostrość obrazu, widzenie jaśniejszych i bardziej żywych kolorów oraz pozbycie się okularów do dali lub zmniejszenie ich mocy. Wszystko to przekłada się na dużo większy komfort życia.

Okulary po operacji zaćmy - kiedy?

Operacja zaćmy nie zawsze pozwala na całkowite pozbycie się okularów. W części przypadków korekcja wzroku za pomocą odpowiednich szkieł okularowych nadal będzie konieczna. Kiedy powinno to nastąpić? Okulary po usunięciu zaćmy dobiera się w okresie od 6 do 8 tygodni po operacji. Po przebytym okresie rekonwalescencji należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz okulista oceni stan naszego oka po operacji. Zdecyduje także, czy można przeprowadzić badanie wzroku pod kątem doboru korekcji okularowej. Takie badanie może przeprowadzić lekarz okulista, optometrysta, ortoptysta bądź refrakcjonista.

Udostępnij