Okulary do jazdy nocą - czy są potrzebne?

Opublikowany : 2023-10-19 - Kategorie : Wszystko o okularach

Jazda w nocy wymaga znacznej koncentracji oraz maksymalnej widoczności, szczególnie jeśli borykasz się z wadą wzroku. W takiej sytuacji wszelkie utrudnienia mogą zwiększyć ryzyko niebezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie okulary do jazdy nocą są najlepsze dla Ciebie.

Czy jesteś świadomy, że prawie 90% twojej zdolności reakcji podczas jazdy samochodem zależy od twojego wzroku? Dlatego tak ważne jest, abyś odpowiednio zatroszczył się o ten zmysł i właściwie przygotował się do prowadzenia pojazdu. To pozwoli ci dostosować się do różnych warunków na drodze. Istotne jest także, abyś wiedział, jakie okulary do jazdy nocą są najlepsze.

Podczas wybierania okularów do jazdy nocą, ważne jest, aby upewnić się, że posiadają powłokę antyrefleksyjną. Ta powłoka znacząco poprawia widoczność i dodatkowo polepsza jakość i trwałość soczewki.

Okulary z antyrefleksem pełnią wiele funkcji, takich jak:

  • Eliminacja błysków i odbić, takich jak światła mijanych samochodów i innych źródeł światła, co znacząco poprawia komfort widzenia.
  • Zmniejszenie przepuszczalności światła, co znacząco zwiększa kontrast obrazu i sprawia, że jest on bardziej wyraźny.
  • Ochrona soczewki przed zarysowaniami, co przedłuża trwałość okularów.
  • Redukcja poziomu zabrudzeń, co utrzymuje soczewki w lepszym stanie.

Warto zaznaczyć, że okulary z powłoką antyrefleksyjną nie są dostępne jedynie dla osób z różnymi wadami wzroku, takimi jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Nawet jeśli nie masz takich problemów ze wzrokiem, to nadal możesz skorzystać z okularów „zerówek” z antyrefleksem, zwłaszcza jeśli często jeździsz samochodem w nocy.

Często, kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiednich okularów do jazdy nocą samochodem, eksperci zazwyczaj polecają modele z soczewkami fotochromowymi. Choć to stosunkowo nowe rozwiązanie, to jednak charakteryzuje się znaczną wszechstronnością. Przede wszystkim takie okulary potrafią przyciemnić soczewki, dostosowując się do aktualnych warunków oświetleniowych. Dlatego są one bardzo uniwersalne i nadają się zarówno do jazdy w ciągu dnia, jak i podczas jazdy nocą.

Kolejną istotną cechą, którą warto uwzględnić przy wyborze okularów do jazdy nocą samochodem, jest polaryzacja. Jest to popularna opcja nie tylko ze względu na jej efektywność, ale także ze względu na szeroką dostępność. Okulary polaryzacyjne są praktyczne szczególnie w ciągu dnia w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Czym dokładnie wyróżnia się ta cecha? Przede wszystkim chroni ona oczy przed promieniami, które padają poziomo i często powodują uciążliwe odbicia w soczewkach. Bez odpowiednich okularów, te promienie mogą prowadzić do oślepienia. Warto zaznaczyć, że nawet w pochmurny dzień istnieje ryzyko wystąpienia takich efektów, na przykład podczas odbijania się światła od mokrej nawierzchni drogi, mijania wilgotnych pojazdów, jeziora lub obszarów pokrytych śniegiem.

Udostępnij