Okulary - jak dobrać rozmiar? Optometrysta podpowiada

Opublikowany : 2020-01-28 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o okularach

Dla komfortu użytkowania okularów (zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych) bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Jak to zrobić?

Jakie są wymiary okularów?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepsze dla siebie okulary. Nie ma ściśle określonych zasad wyboru idealnego modelu, ponieważ każdy ma swój gust oraz inne wymagania. Najważniejsze, aby nasze okulary były wygodne podczas codziennego użytkowania. Dlatego oprawka musi mieć odpowiedni rozmiar, dopasowany do naszej głowy. Przy mierzeniu wielkości oprawy bierze się pod uwagę 3 główne wymiary: szerokość szkieł okularowych, szerokość mostka i długość zauszników. Wymiary te znajdują się na zausznikach podawane są w milimetrach.

Wszystkie niezbędne wymiary dostępne są również w opisie każdego modelu w sklepie internetowym ubutik.pl. Dzięki temu kupowanie oprawek online jest znacznie łatwiejsze - oczywiście pod warunkiem, że znamy swój rozmiar. Jeśli jednak kupujemy okulary po raz pierwszy i nie znamy wymiarów, możemy wybrać się do stacjonarnego salonu optycznego. W salonach Unique Boutique wyspecjalizowana kadra pomoże dobrać odpowiednie oprawy m.in. pod kątem rozmiaru, prawidłowej odległości szkieł od oczu oraz tego, czy okulary leżą pod odpowiednim kątem.

Rozmiar okularów - na co zwrócić uwagę?

Na wybór idealnych oprawek ma wpływ ich zastosowanie (inne wymiary mogą mieć bowiem okulary do czytania, a inne np. przeciwsłoneczne). Bardzo ważne są w tym wszystkim proporcje. Do drobnej twarzy nie należy wybierać bardzo dużych opraw, ponieważ całkowicie zdominują twarz. I odwrotnie - zbyt małe oprawki odkryją mankamenty szerokiej twarzy. Dobrze dobrane oprawki powinny być zatem proporcjonalne do twarzy.

Dla komfortu użytkowania okulary nie mogą dotykać policzków - w przeciwnym razie powodowałoby to podnoszenie się oprawy podczas ruchów mimicznych twarzy, a u kobiet dodatkowo psułoby makijaż. Metalowe oprawy szczególnie nie powinny dotykać twarzy, gdyż u niektórych osób mogą wywołać reakcje alergiczne. Z kolei górna krawędź oprawy nie powinna zakrywać brwi (wyjątek stanowią okulary przeciwsłoneczne). Najlepsze pole widzenia zapewni ułożenie powyżej górnej powieki oka.

Istotna jest również szerokość oprawy, która nie może być za mała ani za duża. Przy zbyt wąskich okularach najczęściej odczuwalny jest ucisk na skroniach, front będzie się kończył za wcześnie, a zauszniki będą się nieestetycznie rozchodzić. Natomiast w przypadku za dużych okularów, front wyraźnie wyjdzie poza obrys twarzy, okulary będą luźne i sprawią dużo trudności w dopasowaniu ich tak, aby nie spadały.

Udostępnij