Co to za firma Ray-Ban i z czego jest znana?

Opublikowany : 2023-06-16 - Kategorie : Wszystko o okularach

Ray-Ban to międzynarodowa marka produkująca okulary przeciwsłoneczne, a także oprawki korekcyjne. Firma została założona w 1937 roku i szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Ray-Ban zasłynął z tworzenia stylowych, funkcjonalnych oprawek. Jest najlepiej sprzedającą się marką okularów na świecie.

Okulary Ray-Ban - historia marki

Ray-Ban to okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne, produkowane przez amerykańską firmę Bausch & Lomb. Marka stała się popularna po tym, jak w 1937 roku zaczęła produkować okulary dla amerykańskich sił powietrznych.

Intensywny rozwój lotnictwa przypadający na lata 30. XX wieku sprawił, że samoloty zaczęły wznosić się wyżej, a piloci skarżyć na nudności i bóle głowy, spowodowane oślepiającymi promieniami słonecznymi.

Rozwiązaniem tego problemu miało być stworzenie odpowiednich okularów, co zostało zlecone firmie Bausch & Lomb.

Tak powstały okulary z soczewką Anti Glare, zapewniające wyraźny obraz, a jednocześnie pełną ochronę przed promieniami słonecznymi. Dobrano do nich charakterystyczny kształt oprawek i nadano im nazwę “aviator”.

Anti Glare okazało się dla firmy Bausch & Lomb zbyt ogólną nazwą, dlatego rok później zdecydowała się ona zarejestrować nową nazwę - Ray-Ban, która od tego czasu jest również znakiem towarowym.

Marka Ray-Ban została kupiona w 1999 roku przez włoską firmę Luxottica Group, która jest największym producentem okularów na świecie.

Co oferuje Ray-Ban?

W ofercie marki Ray-Ban znajdują się zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne, a wśród nich takie modele jak:

  • aviator,
  • wayfarer,
  • clubmaster,
  • round.

Marka daje również swoim klientom możliwość personalizacji zakupu poprzez wybór koloru szkieł i oprawek czy różnego rodzaju detali jak np. wykończenie zauszników.

Z czego zasłynęły okulary Ray-Ban?

Prosta forma połączona z ekstrawagancją, wysokiej jakości materiały i ponadczasowość to główne czynniki, które wpłynęły na sukces marki Ray-Ban.

Jednak tym, co również pomogło marce Ray-Ban rozsławić swoje produkty na całym świecie były hollywoodzkie produkcje. Jedną z nich był niewątpliwie film “Top Gun”.

Jego główny bohater, którego grał Tom Cruise, zjawił się na ekranie w aviatorach, podbijając serca kobiet i wzbudzając męską zazdrość. Tym samym każdy mężczyzna chciał wyglądać jak on, a pomóc w tym mogły tylko okulary aviator marki Ray-Ban.

Co ciekawe, drobna pomyłka dotycząca filmu „Śniadanie u Tiffany'ego“ również pozwoliła firmie Ray-Ban ugruntować swoją pozycję. Pomyłka ta dotyczyła okularów, które miała na sobie Audrey Hepburn.

Początkowo uznane za model Wayfarer, wyprodukowany przez markę Ray-Ban, okazały się produktem innej firmy. Nawet wyjaśnienie tej pomyłki nie wpłynęło na sukces marki ani nie przeszkodziło w tym, aby model Wayfarer uznawany za typowo męski, w ciągu jednej chwili stał się modelem unisex.

Okulary Ray-Ban w gwiazdorskiej odsłonie

Mimo upływu lat okulary Ray-Ban są najczęściej kupowanymi okularami na świecie. Co ciekawe, chociaż portfolio marki nieustannie wzbogaca się o nowe kolekcje czy modele, to kształt flagowych modeli nie uległ znaczącym zmianom.

Wielu sławnych ludzi: aktorów, piosenkarzy, polityków, artystów miało lub nadal ma ogromny wpływ na promocję okularów Ray-Ban. Nosiły lub noszą je takie znane osoby jak: Ben Affleck, Rihanna, Marilyn Monroe, Madonna, Bob Dylan, Al Pacino, Kate Moss, Michael Jackson, Brad Pitt, Andy Warhole, John F. Kennedy, Angelina Jolie i Brad Pitt.

Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban są dla każdego, dlatego również Ty możesz poczuć się jak gwiazda.

Udostępnij