Czy wszystkie okulary Ray-Ban mają polaryzację?

Opublikowany : 2022-12-05 - Kategorie : Wszystko o okularach

W kontekście parametrów okularów przeciwsłonecznych mówi się głównie o ochronie wzroku przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Soczewki muszą być więc wyposażone w wydajne filtry, których brak może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Czy filtry to wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę? Otóż nie. Kolejnym czynnikiem, wpływającym na poprawę widzenia jest bowiem polaryzacja. Czym ona właściwie jest i czy Ray-Ban wyposaża w nią wszystkie swoje okulary?

Czym jest polaryzacja w okularach?

Czym jest polaryzacja w okularach?

Światło rozchodzące się we wszystkich możliwych kierunkach, nazywamy światłem niespolaryzowanym. Jeśli wiązki trafią na płaską, odblaskową przeszkodę, odbijają się, ulegając polaryzacji. Od tego momentu fale biegną w sposób uporządkowany w kierunku poziomym. Przy dużym uporządkowaniu wiązek światła, jego natężenie jest tak wysokie, że u obserwatora dochodzi do zjawiska olśnienia. W skrócie można ująć to tak, że światło padające na płaską powierzchnię, odbijając się, tworzy oślepiającą poświatę.

Warstwa polaryzacyjna w okularach zwiększa kontrast, blokuje refleksy oraz sprawia, że kolory wydają być wyraźniejsze. Okulary z polaryzacją zapewniają 100% ochrony przed promieniowaniem UV i sprawiają, że nie trzeba więcej mrużyć oczu.

Jak rozpoznać Ray-Ban z polaryzacją?

Wbrew pojawiającym się od czasu do czasu teoriom, nie wszystkie okulary Ray-Ban posiadają powłokę spolaryzowaną. Jeśli jednak dany model jest w nią wyposażony, z łatwością to rozpoznasz. Na prawej soczewce widnieje wówczas biały napis "Ray-Ban P". Literka "P" w okularach Ray-Ban zawsze bowiem oznacza polaryzację.

Rodzaje soczewek stosowanych w okularach Ray-Ban

Skoro nie każdy egzemplarz posiada polaryzację, przyjrzyjmy się wszystkim rodzajom soczewek, wykorzystywanych przez Ray-Ban w swoich okularach.

  • Polarized – soczewki z polaryzacją redukują odblaski światła od płaskich powierzchni. To jednak nie wszystko. Zmniejszają też odczuwanie zmęczenia oczu. Dzieje się tak wskutek polepszenia kontrastu i redukcji transmisji światła.
  • Standard – powstały w 1937 roku na potrzeby wojska. Dziś legendarne soczewki B-15 i G-15 w niemal niezmienionej formie mają te same, doskonałe cechy, które zapewniają optymalny poziom komfortu, przejrzystości i ochrony.
  • Gradient – soczewki podążające za zmieniającymi się trendami. Cechą tych szkieł jest płynne przechodzenie od pełnego koloru do przejrzystego odcienia tego samego koloru.
  • Legends – szkła mające w sobie ducha lat 60. Kolekcja Legends to nowoczesne technologie zamknięte w konstrukcji utrzymanej w stylu retro. Dostępne są w trzech wyjątkowych kolorach.
  • Mirror – w tej kolekcji szkła są pokryte lustrzaną powłoką, która podnosi komfort widzenia. Jest to możliwe dzięki skutecznej redukcji transmisji światła i odblasków.

Okulary Ray-Ban z polaryzacją – dlaczego warto je wybrać?

Soczewki z powłoką polaryzacyjną kosztują nieco więcej niż inne rodzaje szkieł wykorzystywanych przez Ray-Ban w swoich okularach. Tę cenę warto jednak zapłacić, szkła nie tylko dbają o bezpieczeństwo Twojego wzroku, ale też poprawiają widzenie bez względu na okoliczności.

Udostępnij