Gdzie najlepiej naprawić uszkodzone okulary?

Opublikowany : 2023-10-18 - Kategorie : Wszystko o okularach

Naprawa uszkodzonych oprawek okularów zazwyczaj jest znacznie bardziej opłacalna niż zakup nowych okularów. Niemniej jednak, ważne jest, aby oddać swoje okulary w ręce doświadczonego optyka, który ma odpowiedni sprzęt do naprawy tych delikatnych przedmiotów w swoim salonie optycznym. Nie zaleca się prób samodzielnej naprawy okularów, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia, uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia oprawek. Koszt podstawowych napraw okularów zazwyczaj nie jest wysoki, a niektóre salony optyczne oferują bezpłatny serwis gwarancyjny na zakupione oprawki, który obejmuje czyszczenie, regulację zawiasów, wymianę śrubek, prostowanie i dostosowywanie oprawek.

Obecnie, w przypadku oprawek plastikowych, rzadko się stosuje klejenie. W sytuacji, gdy nie mamy innego wyboru, optyk może tymczasowo skleić oprawkę, aby posłużyła przez kilka dni, do czasu wykonania nowych okularów. Należy jednak zrozumieć, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Jeśli chcielibyśmy nadal wykorzystać soczewki osadzone w takiej oprawie, musimy zachować szczególną ostrożność, aby nie pobrudzić soczewek klejem. Najlepszym podejściem jest zazwyczaj wybór nowej oprawy i odpowiednie przeszlifowanie soczewek. W przypadku wyłamanych zauszników w oprawie, naprawa jest zwykle trudna do wykonania. Choć istnieją optycy, którzy oferują taką usługę, aby uzyskać trwałe rozwiązanie, często lepiej jest zamówić nowy, nieuszkodzony zausznik.

W przypadku okularów z oprawkami metalowymi, istnieje możliwość zlutowania uszkodzonego elementu. Proces lutowania można zastosować do opraw wykonanych ze stopów metali, jak i do droższych opraw wykonanych z tytanu. Jednak lutowanie tytanu jest bardziej wymagające i kosztowne. Należy pamiętać, że nie każdy element nadaje się do lutowania, na przykład małe oczka z gwintami czyli wszelkie miejsca związane z mocowaniem śrubek. Zdarzają się optycy, którzy potrafią przeprowadzić trwałe lutowanie wyłamanych zauszników, ale w takim przypadku zausznik nie będzie składany. Podobnie jak w przypadku opraw plastikowych, wyłamany zausznik najlepiej jest zastąpić nowym lub zbliżonym, w przypadku, gdy identyczny element do naszych okularów nie jest już dostępny w produkcji.

Uszkodzoną żyłkę w okularach również można naprawić, aczkolwiek najlepiej jest zlecić to zadanie optykowi. Naprawa wymaga nowej żyłki, narzędzi oraz odpowiedniego doświadczenia i cierpliwości. Jeśli soczewka okularowa wypadła z żyłki, można spróbować samodzielnie włożyć ją z powrotem. Wymaga to kawałka wąskiego, giętkiego plastiku, którym można naprężyć żyłkę i umieścić ją w rowku, który został wyfrezowany w soczewce. Choć to nie jest to może bardzo skomplikowane zadanie, należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić soczewki w procesie naprawy.

Uszkodzone szkła w okularach, zwłaszcza jeśli mają rysy w centralnym obszarze widzenia, mogą być uciążliwe. Jeśli nie planujemy wymieniać soczewek, warto skonsultować się z optykiem w celu zmniejszenia widoczności tych rys. Podczas wizyty u specjalisty zarysowania na soczewkach mogą być w dużej mierze wypolerowane, choć niemożliwe jest całkowite ich usunięcie. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu i odpowiednich materiałów optyk zadba o nasze szkła okularowe. Fachowe podejście gwarantuje, że wszelkie naprawy zostaną przeprowadzone z należytą starannością. Mniejsze rysy na szkłach okularowych mogą zostać delikatnie wypolerowane, ale w przypadku rys głębokich niestety nie ma możliwości ich usunięcia. Szczególnie jeśli te rysy znajdują się w obszarze widzenia i powodują duży dyskomfort. Należy zapamiętać jednak, że w przypadku nowoczesnych soczewek okularowych z dodatkowymi powłokami, takimi jak antyrefleksyjna czy blue light mogą być niemożliwe do naprawienia. Polerowanie usunęłoby lub uszkodziłoby w znacznym stopniu, przez co nie spełniałyby swojej roli. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje optyk.

Porysowane soczewki okularowe mogą przyczyniać się do szybszego zmęczenia oczu, a nawet wywoływać bóle głowy. Ponadto, głębokie zarysowania mogą zakłócać ostrość obrazu i rozmywać go, co prowadzi do utraty funkcjonalności okularów. W takich sytuacjach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wymiana soczewek na nowe.

Udostępnij