Jak nosić okulary przeciwsłoneczne w stylu retro?

Opublikowany : 2022-02-10 - Kategorie : Wszystko o okularach

Trendy w branży okularowej pojawiają się i znikają niczym fale na morzu. Moda ma w sobie pewną cykliczność i to, co kiedyś wyszło z mody, powraca często ze zdwojoną siłą. Wydaje się jednak, że często wiąże się to z pewnego rodzaju nową interpretacją. Nazywa się to stylem vintage lub retro. Warto jednak znać trochę tła historycznego i to jak można wykorzystywać dany kształt we współczesnych stylizacjach.

 

Oprawki w kształcie kociego oka

 

Historia oprawek do okularów przeciwsłonecznych typu "kocie oczy" sięga lat 30-tych XX wieku. Stworzyła je Altina Schinasi, amerykańska projektantka, która po wizycie w salonie optycznym była znudzona brakiem różnorodności w oprawkach. Stworzyła oprawki, które oddawały kaprys, tajemnicę i romantyzm. „Kocie oczy” to niesamowicie uniwersalne modele, w których wiele kobiet prezentuje się korzystnie, głównie dzięki wyciągniętym w górę rogom okularów. Dla wielu Pań takie okulary korekcyjne wyszczuplą optycznie twarz i nadadzą dodatkowego charakteru.

Od kilku sezonów te oprawki przeżywają wręcz swoją drugą młodość, co w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. 

 

W naszej ofercie znajdziesz mnogość okularów przeciwsłonecznych w kształcie kociego oka. Jednymi z nich są MIU MIU SMU08V w modnym kolorze transparentnego różu i fioletu, czy PRADA SPR 53SS z kolekcji CATWALK z brązowo-szarym wzorem i lekko fioletowymi soczewkami.

 

Oprawki aviator

 

Kto by przypuszczał, że okulary przeciwsłoneczne aviator wzięły swój początek w amerykańskim lotnictwie? Chociaż oczywiście postać grana przez Toma Cruise`a w kultowym filmie Top Gun z 1986 roku naprowadza nas właśnie na ten trop. Kapitan Pete „Maverick” Mitchell (w tej roli Tom Cruise), pilot myśliwca F-14A Tomcat dumnie nosi aviatory. 

 

Zaprojektowano je z myślą o amerykańskich pilotach. Byli oni narażeni na długotrwałe działanie światła słonecznego, co powodowało różnego rodzaju problemy, a dodatkowo utrudniało patrzenie. Aby temu zaradzić, firma znana dzisiaj jako Ray-Ban stworzyła specjalnie dla nich okulary przeciwsłoneczne. Wyróżniały się one nie tylko skutecznością w pochłanianiu promieniowania UV, ale także eleganckim wyglądem. Sprawiał on, że piloci wyglądali nie tylko profesjonalnie, ale również męsko i modnie.

 

Kształt tych oprawek nadaje się jednak nie tylko dla mężczyzn. Pilotki idealnie pasują także do kobiecych stylizacji. 

W naszym sklepie znajdziecie m.in. klasyczny model RAY-BAN RB 3025 w złotej oprawce z niebieskimi soczewkami, czy wyjątkowo kobiece RAY-BAN RB 3362 z różowymi lustrzanymi soczewkami.

 

Oprawki wayfarer

Wayfarer to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych modeli okularów przeciwsłonecznych w historii. Okulary zostały zaprojektowane w 1952 roku przez amerykańskiego projektanta Raymond’a Stegeman’a. Inspirował się on statecznikami, które były umieszczane na cadillacach. Nosiła je Audrey Hepburn, Bob Dylan, Blues Brothers, a ten kształt okularów niezmiennie towarzyszy ikonom kultury każdego pokolenia. Oprawki cieszyły się wczesną popularnością w latach 50. i 60., powracając do popularności po lokowaniu produktu w filmach od 1982 roku, a po 2000 roku przeżyły swój drugi renesans, który trwa do dziś.

Podobnie jak w przypadku pilotek, pasuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom – dlatego w odniesieniu do nich często używane jest określenie unisex.

 

W uButik.pl znajdziesz zarówno czarne, klasyczne RAY-BAN RB 4340, jak i ekstrawaganckie RAY-BAN RB 4105, gdzie charakterystyczny pomarańczowy kolor frontu współgra z lustrzanymi czerwonymi powłokami.

Udostępnij