Jakie okulary dla kolarzy? Wszystko o okularach przeciwsłonecznych na rower

Opublikowany : 2021-04-08 - Kategorie : Okulary przeciwsłoneczne , Wszystko o okularach

Brak odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi może znacząco utrudniać jazdę na rowerze, nie wspominając już o szkodliwym wpływie na zdrowie oczu. Jakie okulary powinni wybrać kolarze i rowerzyści?

Okulary przeciwsłoneczne dla kolarzy

W przypadku kolarzy ekspozycja na promienie świetlne jest często większa niż np. u biegaczy. Ponadto jazda z dużą prędkością sprawia, że oprócz słońca oczy są narażone również na wiatr, deszcz, drobinki piasku czy latające owady. Nic więc dziwnego, że okulary przeciwsłoneczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia kolarza. Oglądając wyścigi kolarskie widzimy przecież, że każdy z uczestników ma założone okulary.

Warto dodać, że skuteczna ochrona oczu przed słońcem jest ważna nie tylko u profesjonalnych kolarzy. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinni mieć także miłośnicy weekendowych wycieczek rowerowych czy osoby, dla których rower jest codziennym środkiem transportu np. do pracy.

Cechy dobrych okularów dla kolarzy

Najważniejsza dla zdrowia oczu kolarza jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. W związku z tym niezbędne są dobre soczewki okularowe z filtrami UV. Dodatkowo istotna będzie obecność polaryzacji, która redukuje odblaski, powstające chociażby od mokrej jezdni. Ciekawą opcją dla kolarzy są też soczewki fotochromowe, które zabarwiają się pod wpływem promieni świetlnych.

Ważną cechą okularów kolarskich jest ich opływowy kształt, zabezpieczający w pełni oko przed nadmiarem promieni świetlnych, a także deszczem, wiatrem, piaskiem czy owadami. Oprócz opływowego kształtu istotna jest obecność specjalnych otworów w oprawie, ułatwiających cyrkulację powietrza i eliminujących w ten sposób problem parowania szkieł. Jednak przed tym dodatkowo mogą też zabezpieczyć specjalne powłoki na soczewkach zapobiegające parowaniu.

Przy wyborze okularów kolarskich warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest soczewka i zdecydować się na ten wytrzymalszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne (np. Trivex). Ponadto należy zwrócić uwagę na konstrukcję asferyczną soczewki – zwiększa ona ostrość widzenia peryferyjnego, a ponadto pozwala na uzyskanie estetyczniejszego wyglądu soczewek w oprawie.

Warto również wspomnieć o modelach posiadających wymienne szkła. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ możemy je wymieniać w zależności od warunków pogodowych (w dni słoneczne zakładać mocno zabarwione soczewki z filtrami UV oraz polaryzacją, a w dni bardziej pochmurne wybierać soczewki mniej zabarwione, ze słabszymi filtrami lub ich mniejszą ilością).

W sklepie internetowym ubutik.pl dostępne są przeciwsłoneczne okulary dla kolarzy marki Oakley. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Udostępnij