Jakie okulary dla wędkarzy? Cechy okularów przeciwsłonecznych na ryby

Opublikowany : 2021-05-10 - Kategorie : Wszystko o okularach

Wędkowanie bez odpowiedniej ochrony przed słońcem jest mało komfortowe, a do tego niebezpieczne dla oczu. Tym bardziej, że woda doskonale odbija promienie świetlne, oślepiając nas jeszcze bardziej. Dobre okulary przeciwsłoneczne ułatwiają złowić najlepsze okazy, dlatego powinny być jednym z podstawowych akcesoriów każdego wędkarza. Jakie cechy muszą mieć okulary na ryby?

Okulary przeciwsłoneczne dla wędkarzy

Z uwagi na to, że wędkarstwo to sport uprawiany na świeżym powietrzu, konieczne będą okulary wyposażone w soczewki z filtrem UV. Takie okulary skutecznie ochronią nasze oczy przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym, co pozwoli zapobiec w przyszłości różnym chorobom oczu.

Dodatkowo wędkarze z pewnością docenią filtr polaryzacyjny, chroniący przed nadmiernymi odblaskami. Te odbijające się od powierzchni wody bywają wyjątkowo dokuczliwe - znacznie obniżają komfort widzenia, a do tego sprawiają, że dostrzegamy mniej szczegółów. Oprócz polaryzacji może też się przydać technologia podnosząca kontrast.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Wędkowanie najczęściej oznacza spędzanie nad wodą wielu godzin. Dlatego okulary przeciwsłoneczne muszą być też wygodne. Najlepiej, aby były wykonane z lekkiego, ale trwałego materiału i były dobrze dopasowane do twarzy.

Okulary korekcyjne dla wędkarzy

W przypadku posiadania wady wzroku podczas wędkowania ważna będzie konstrukcja soczewek. Jeśli jesteśmy prezbiopami, zalecane są okulary progresywne, czyli pozwalające nam widzieć wyraźnie zarówno na odległości dalekie, pośrednie jak i bliskie. Podczas wędkowania często przerzuca się wzrok pomiędzy bliżą (podczas zakładania przynęty na haczyk) a dalą (podczas obserwacji ruchów spławika na jeziorze), dlatego szkła progresywne będą w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. 

Ponadto wędkarze docenią konstrukcję asferyczną soczewek – skutkuje ona lepszym widzeniem w częściach peryferyjnych soczewek, a ponadto ich estetyczniejszym wyglądem. 

Okulary dla wędkarzy Oakley

Sportowe okulary to specjalność marki Oakley. W jej szerokiej ofercie można znaleźć też okulary dla wędkarzy. Najlepiej sprawdzą się te z soczewkami Prizm, które stworzono z myślą o spędzaniu czasu nad wodą:

  • Prizm Shallow Water - redukują odblaski i pogłębiają odcienie zieleni i miedzi. Dzięki temu zwiększają widoczność ryb chowających się w kryjówkach.
  • Prizm Deep Water - również redukują odblaski, a do tego zmniejszają natężenie odcieni niebieskiego. Zwiększają widoczność pod taflą wody.

Przykładowym modelem przeciwsłonecznym dla wędkarzy jest np. OO9364-06 67 FLAK DRAFT. Są to klasyczne sportowe okulary z dobrze przylegającą oprawą oraz możliwością wymiany soczewek. Wyposażone są w polaryzację i technologię podnoszącą kontrast Prizm Deep Water.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą okularów dla wędkarzy w sklepie internetowym ubutik.pl!

Udostępnij