Kiedy okulary do czytania? Dowiedz się więcej o okularach do bliży

Opublikowany : 2020-09-02 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o oczach , Wszystko o okularach

Problemy ze wzrokiem podczas czytania lub pracy przy komputerze? Sprawdź, jakie są przyczyny i kiedy sięgnąć po okulary do czytania. 

Problemy ze wzrokiem podczas czytania - objaw prezbiopii

Soczewka oka jest przezroczystą, dwuwypukłą, wielowarstwową strukturą. Poruszają nią mięśnie nazywane ciałem rzęskowym, które łączą się z soczewką za pomocą obwódki rzęskowej. Uwypuklanie i spłaszczanie soczewki powoduje zmianę jej mocy optycznej przez zmianę ogniskowej, dzięki czemu człowiek może uzyskać ostry obraz przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od oka. Nowe włókna soczewki układają się na zewnętrznej części, co powoduje ciaśniejsze upakowanie starszych włókien w centrum soczewki - z biegiem czasu jądro staje się coraz bardziej twarde, a soczewka i obwódka rzęskowa nie są tak elastyczne jak dawniej. Jest to proces fizjologiczny nazywany prezbiopią (starczowzrocznością), a jego skutki można odczuć już po 40. roku życia. Objawem prezbiopii jest stopniowa utrata wyraźnego widzenia w bliży np. trudności z czytaniem książek czy posługiwaniem się smartfonem. Pacjenci z prezbiopią żartobliwie mówią, że ich ręka jest już za krótka i potrzebują okularów do czytania. 

Kiedy okulary do czytania?

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u optometrysty celem doboru okularów do pracy w bliży i odległościach pośrednich to: łzawienie i ból oczu, bóle głowy po pracy z bliska, zamazywanie się literek, skakanie obrazu, trudności z przenoszeniem wzroku z różnych odległości (jeśli po patrzeniu na bliskie odległości potrzebujemy "dłuższej chwili" na złapanie ostrości na dal). Nie należy odkładać decyzji o używaniu okularów do czytania do momentu, kiedy trudno jest coś zobaczyć z bliska, gdyż nagłe otrzymanie większej korekcji może sprawić trudności w adaptacji do okularów. Ponadto ciągłe przemęczanie wzroku doprowadzić może do pogłębienia problemów z akomodacją, a nawet zwiększyć wadę na dal. Przez nienoszenie okularów nie “ćwiczy się” oczu do patrzenia w bliży, co jest powszechnym mitem. Jest wręcz odwrotnie - wytężając wzrok, doprowadzamy do pogorszenia funkcji wzrokowych, dlatego nie ma na co czekać. Kiedy tylko zauważy się pierwsze problemy, to zamiast się męczyć, lepiej wybrać się do specjalisty na badanie wzroku.

Jakie okulary do czytania?

W wyniku prezbiopii osoby po 40-45. roku życia, które nie korzystają z okularów, zaczynają powoli potrzebować okularów do odległości bliskich i pośrednich. Natomiast osoby już noszące okulary, będą potrzebować innych mocy do patrzenia w dal, a innych do bliży. Często używają zatem na zmianę dwóch par okularów - do czytania i patrzenia w dal. Jednak nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie - optymalnym sposobem korekcji prezbiopii są okulary z soczewkami progresywnymi. Problemy z czytaniem mogą pojawić się też u młodszych osób - właściwie w każdym wieku - z powodu zaburzeń akomodacji lub wergencji. Potrzebna będzie wtedy diagnostyka u optometrysty i być może osobne okulary do pracy z bliska lub okulary relaksacyjne.

Udostępnij