Kiedy okulary są za mocne lub za słabe? Objawy źle dobranych mocy

Opublikowany : 2020-06-26 - Kategorie : Okulary korekcyjne , Wszystko o okularach

Czy wydaje ci się, że soczewki w twoich okularach korekcyjnych są za mocne lub za słabe? Sprawdź, jakie objawy towarzyszą źle dobranej mocy szkieł okularowych i czy mogą przyczynić się do poważniejszych problemów ze wzrokiem.

Nadkorekcja i niedokorekcja - objawy

Objawy pojawiające się podczas noszenia okularów o źle dobranej mocy soczewek nie należą do przyjemnych. Wyglądają one bardzo podobnie, niezależnie czy mamy do czynienia ze szkłami zbyt mocnymi (tzw. nadkorekcja) lub za słabymi (niedokorekcja). Przede wszystkim należy do nich niewyraźne widzenie, a więc obraz jest zamazany, zamglony. Utrudnia to codzienne czynności, takiej jak np. czytanie czy jazda samochodem. Może też się zdarzyć, że widziane przez nas otoczenie stanie się “pływające” lub obraz będzie nam się dwoił. Oprócz tego nieprawidłowo dobrana moc okularów może powodować pieczenie i zaczerwienienie oczu, bóle i zawroty głowy oraz bóle karku. Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z optometrystą - na pewno wyjaśni co się dzieje i zdecyduje, co dalej robić.

Czy zła moc okularów może popsuć wzrok?

Jeśli mówimy o osobach dorosłych, to źle dobrana moc okularów nie powoduje trwałego uszkodzenia wzroku. Pojawi się jednak dyskomfort, ponieważ oczy będą wkładały więcej wysiłku, aby skupić ostrość na danym przedmiocie, a więc znacznie szybciej będą się męczyły. Sytuacja wygląda nieco inaczej u dzieci. W młodym wieku narząd wzroku ciągle się rozwija, dlatego w tym przypadku okulary o nieprawidłowej mocy mogą pogorszyć widzenie na stałe. A zatem koniecznie trzeba zadbać o prawidłową korekcję u najmłodszych, aby ich oczy rozwijały się prawidłowo.

Udostępnij