Krótkowzroczność i nadwzroczność - na czym polegają i jak je skorygować?

Opublikowany : 2019-10-11 - Kategorie : Wszystko o oczach , Wszystko o okularach

Krótkowzroczność i nadwzroczność są powszechnymi wadami wzroku. Poniżej wyjaśniamy, na czym polegają, a także jak sobie z nimi radzić. 

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (zwana także miopią) to najczęściej występująca ze wszystkich wad wzroku. Polega na tym, że wpadające do oka promienie światła ogniskowane są przed siatkówką na skutek zbyt długiej gałki ocznej lub zbyt dużej mocy układu optycznego. Powoduje to, że z daleka widać rozmyty, niewyraźny obraz. Liczbę metrów, z której widać dobrze można obliczyć ze wzoru 1/wada (w dioptriach). Stopień zaawansowania krótkowzroczności dzieli się na niski (do -3,0 D), średni (od -3,0 do -6,0 D) i wysoki (powyżej -6,0 D).

Co to jest nadwzroczność?

Nadwzroczność potocznie nazywana jest też dalekowzrocznością, a jej łacińska nazwa to hyperopia. W przeciwieństwie do krótkowzroczności związana jest ze zbyt krótką gałką oczną lub niewystarczającą mocą układu optycznego. Na skutek tego promienie światła skupiają się za siatkówką zamiast dokładnie na niej. Wada ta powoduje pogorszenie widzenia nie tylko z bliska, ale na każdą odległość. 

Jakie okulary dla krótkowidza i dalekowidza?

Sposób korekcji wzroku zaleca zawsze specjalista po przeprowadzeniu badania wzroku. Najpopularniejsza metoda to oczywiście okulary. Przy krótkowzroczności nawet jeśli czytanie lub pisanie nie sprawia problemu, to nie znaczy, że do tych czynności nie należy zakładać okularów. Czym powinny się charakteryzować okulary dla krótkowidza? Muszą mieć odpowiedniej mocy szkła, które są wklęsłe (rozpraszające), czyli grube na brzegach i cienkie w środku. W przypadku wyboru dużych opraw poleca się "odchudzić" soczewki, czyli wybrać szkła o wysokim indeksie. Grubość soczewki łatwo też jest ukryć w oprawach z tworzywa. Oprócz tego warto rozważyć dodatkowe uszlachetnienia soczewek np. utwardzenie, aby nowe okulary służyły jak najdłużej. Osobom dużo pracującym w sztucznym oświetleniu oraz przy komputerze polecamy soczewki z powłoką Blue Control, które odbijają część światła niebieskiego. Szkła okularowe dla dalekowidzów są z kolei wypukłe (skupiające), co oznacza, że soczewka jest najgrubsza na środku, a cieniutka na brzegach. Do dużych wartości korekcyjnych warto wybierać oprawy o okrągłym kształcie. Dobrze, aby wybrana soczewka była asferyczna, dzięki czemu będzie bardziej płaska, bez efektu mocnego wybrzuszenia na środku.

Korekcja soczewkami kontaktowymi

Drugą metodą korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności są soczewki kontaktowe. Popularnością ustępują okularom, jednak stopniowo zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Polecane są szczególnie osobom aktywnym oraz wszystkim tym, którzy chcą ukryć swoją wadę wzroku przed otoczeniem lub po prostu nie są przekonani do okularów. Dla krótkowidzów i dalekowidzów przeznaczone są soczewki sferyczne - ci pierwsi noszą “minusy”, natomiast drudzy “plusy”. Do wyboru mamy najczęściej soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Noszenie szkieł kontaktowych wymaga specjalnego badania wzroku u okulisty lub optometrysty, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Kupowanie soczewek na podstawie recepty okularowej nie jest dobry pomysłem, ponieważ nie znajdziemy tam parametrów charakterystycznych tylko dla soczewek, a ponadto powyżej 3,25D występują różnice w mocach dla tych dwóch metod korekcji.

Udostępnij