Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - jak wybrać?

Opublikowany : 2024-03-21 - Kategorie : Wszystko o okularach

Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe (UV) ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Jest to szczególnie istotne do przypomnienia w okresie wiosennym, kiedy to ekspozycja na słońce jest częstsza. Promienie UV są niezbędne do prawidłowej syntezy witaminy D3 oraz do aktywacji produkcji melatoniny, która pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - ochrona przed promieniowaniem UV

Słońce ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i pozytywny nastrój, przyczyniając się do produkcji hormonów szczęścia. Ma również korzystny wpływ na skórę, zwłaszcza tę dotkniętą schorzeniami. Promieniowanie UV wykorzystuje się w leczeniu różnych przypadłości skórnych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla zachowania zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia psychicznego. Niemniej jednak, jak mówi przysłowie, "wszystko z umiarem". Nadmierne wystawienie na słońce może stanowić zagrożenie (każdy z nas zapewne choć raz w życiu doświadczył poparzenia słonecznego skóry). Często jednak zapominamy o naszych oczach, które są szczególnie wrażliwe na szkodliwe promieniowanie UV. Bez względu na warunki pogodowe, porę dnia czy sezon, oczy i powieki są narażone na promieniowanie UV. To promieniowanie dociera do każdej struktury oka, gromadząc się przez całe życie, nawet od dzieciństwa.

Krótkotrwała ekspozycja na słońce może spowodować ogólny dyskomfort, chwilowe zaburzenia widzenia oraz stan zapalny rogówki i spojówki, którym może towarzyszyć łzawienie, uczucie piasku pod powiekami i światłowstręt. Natomiast długotrwałe i powtarzane ekspozycje na promieniowanie UV mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - gdzie kupić?

Okulary dla dzieci powinny posiadać odpowiednie certyfikaty oraz oznaczenia, które potwierdzają rodzaj ochrony (np. CE 100% UV lub UV400) oraz kategorię określającą stopień zaciemnienia soczewki (od 0 do 4). Rekomendowaną kategorią dla dzieci jest kategoria 3, która zmniejsza ilość światła padającego na soczewkę o 82-92%.

Kupowanie okularów z zaufanego źródła, jest kluczowe. Okulary przeciwsłoneczne pozbawione odpowiednich powłok ochronnych mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia oczu.

Ciemne soczewki okularowe powodują rozszerzenie źrenicy, co zwiększa ilość światła, a także szkodliwe promieniowanie docierające do oka. Należy pamiętać, że stosowanie niewłaściwych okularów jest nawet znacznie bardziej ryzykowne niż ich brak. Ponadto, niska jakość wykonania soczewek przeciwsłonecznych może zakłócać komfort widzenia, prowadząc do zniekształceń, bólów głowy, oczu czy pieczenia oczu.

Oprawki okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dzieci należy zwrócić uwagę na rodzaj oprawy i jej dopasowanie. Najlepsze będą oprawy plastikowe, pozbawione metalowych elementów i delikatnych nosków. Im większa szerokość soczewki, tym lepsza ochrona oczu i skóry wokół nich. Kluczowe jest także to, aby dziecko samo wybrało okulary, które mu się podobają. W ten sposób jest większa szansa, że szybko je zaakceptuje i chętnie z nich będzie korzystało.

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych dla dzieci może stanowić wyzwanie! To właśnie te okulary będą chronić wzrok najmłodszych przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dlatego ważne jest podjęcie właściwej decyzji zakupowej. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci muszą być wyposażone w filtry UV, a w niektórych przypadkach również w polaryzację. Dlatego nieprzemyślane zakupy mogą skutkować brakiem odpowiedniej ochrony wzroku! Noszenie okularów przeciwsłonecznych przez dzieci staje się coraz bardziej powszechne, podobnie jak stosowanie kremów z filtrem UV do ochrony skóry w okresie wiosenno-letnim.

Udostępnij