Z czego zbudowane są okulary?

Opublikowany : 2019-11-08 - Kategorie : Wszystko o okularach

Okulary składają się z dwóch podstawowych części - soczewek, które pozwalają nam dobrze widzieć oraz oprawek, do których są przymocowane. Na naszym blogu przedstawiamy budowę okularów i wyjaśniamy, z czego wykonane są ich poszczególne elementy.

Z jakich elementów składają się okulary?

Na samym początku warto dowiedzieć się więcej na temat budowy klasycznych okularów. Ich najważniejszym elementem są oczywiście soczewki, które korygują nasz wzrok. W zależności od wady mogą być jednoogniskowe, cylindryczne lub progresywne. Soczewki umieszczone są w oprawce, a konkretnie w jej tarczach. Przednią część oprawy nazywamy frontem, a w jej górnej środkowej części znajduje się mostek, który łączy obie tarcze. Boczna część to zauszniki, które (jak sama nazwa mówi) powinny delikatnie zachodzić za nasze uszy. Z kolei nanośniki (tzw. noski) służą do tego, aby oprawka mogła oprzeć się na nosie. Mogą być regulowane lub nieruchome.

Z czego wykonane są oprawki okularowe?

Dziś na rynku optycznym mamy ogromny wybór oprawek z różnych materiałów. Dotyczy to zarówno okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Najpopularniejsze oprawki wykonane są z tworzyw sztucznych. Najtańsze będą te wykonane ze zwykłego plastiku. Wybór takich oprawek nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem głównie ze względu na ich niewielką wytrzymałość. Oprócz tego estetyka plastikowych oprawek pozostawia wiele do życzenia. Znacznie lepsze będą oprawki z acetatu - materiał ten dobrze wygląda, jest lekki, a do tego trwały i bardziej elastyczny. Z kolei dla dzieci i osób aktywnych polecany jest  bardzo sprężysty i odporny na odkształcenia materiał TR90.

Oprawki okularowe mogą być również wykonane z metalu. Są wtedy bardziej wytrzymałe, ale z drugiej strony nieco cięższe. Do ich produkcji często używa się stali nierdzewnej, która jest trwała i odporna na korozję. Wykorzystywane są też inne stopy metali. Największą wytrzymałością wyróżnia się jednak tytan - jest odporny na uszkodzenia, rdzę i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto jest dużo lżejszy, dzięki czemu takie okulary będą wygodniejsze. Oprawki mogą mieć także metalowe powłoki np. z miedzi, niklu czy chromu.

Zdarza się, że w danej oprawie zastosowane są różne, połączone ze sobą materiały - przykładowo front może być plastikowy, a zauszniki metalowe. Istnieją też oprawki wykonane z jeszcze innych materiałów. Coraz popularniejsze jest włókno węglowe, które jednocześnie charakteryzuje się lekkością i wytrzymałą strukturą. Czasami można spotkać też oprawki drewniane, swoim wyglądem mocno wyróżniające się na tle innych.

Z czego wykonane są soczewki okularowe?

Na soczewki okularowe potocznie mówi się “szkła”. Nie bez powodu - głównym materiałem do ich produkcji było kiedyś właśnie szkło. Takie soczewki nazywane są mineralnymi, jednak produkuje się je już znacznie rzadziej. Wypierają je wykonane z tworzyw sztucznych soczewki organiczne. Ważą zdecydowanie mniej niż szkło, a do tego są odporne na stłuczenia. Takie soczewki okularowe na życzenie klienta można dodatkowo uszlachetnić - przykładowo zastosować powłokę antyrefleksyjną (likwidującą odblaski) lub powłokę utwardzającą (chroniącą przed zadrapaniami).

Udostępnij